Kamelot Jr

kamelot jr granna opinie recenzja zasadyDzieci lubią klocki i kochają różne zagadki. Są więc ludzie, którzy postanowili połączyć jedno z drugim i tak oto powstała gra logiczna, której poświęcona będzie dzisiejsza recenzja. Oto kolejny produkt z serii Smart Games od Wydawnictwa Granna. Przed Wami Kamelot Jr, czyli łamigłówka dla najmłodszych w której musimy doprowadzić rycerza do księżniczki.

Zawartość gry:

Tym razem zawartość gry można opisać w dosłownie jednym zdaniu. W sporym pudełku znalazło się bowiem raptem dziewięć klocków, dwa pionki, jedna książeczka oraz krótka instrukcja. Przedstawienie tego w taki sposób byłoby jednak dość krzywdzące, bo to nie są byle jakie klocki. To bardzo duże drewniane elementy o nieregularnych kształtach, które są oczywiście oszlifowane i polakierowane. Wysoka jakość elementów z pewnością mocno podniosła koszty produkcji tej gry, aczkolwiek nie było chyba innego wyjścia, wszak mówimy o łamigłówce skierowanej do najmłodszych. Książeczka z zadaniami jest kolorowa i ma bardzo dobry papier (gruby i śliski). Na minus zaliczę fakt, że słowo „challenge” nie zostało przetłumaczone na język polski. Ma to pewnie związek z tym, że jest to druk międzynarodowy i choć w niczym to nie przeszkadza, to jednak zwróciłem na to uwagę.

kamelot jr opinie

Wszystkie klocki jakie znajdziemy w pudełku. Są naprawdę bardzo duże! Największe klocki zamku (nie licząc podstawki) mają od 7cm do 10cm długości.

Rozgrywka i cel gry:

W książeczce mamy 48 zadań podzielonych na cztery stopnie trudności. W każdym zadaniu mamy przedstawione początkowe ustawienie murów zamku w którym po obu stronach znajdują się nasi główni bohaterowie – rycerz oraz księżniczka. Naszym zadaniem jest dostawienie klocków w taki sposób, by Kamelot mógł dotrzeć do swojej ukochanej. Aby tego dokonać musimy użyć konkretnych klocków, które zostały wymienione w treści zagadki. Początkowe poziomy są bardzo proste i opierają się przede wszystkim na tym, by w dobrej kolejności ułożyć w jednej linii poszczególne fragmenty budowli. Z czasem jednak trudność zagadek wzrasta, co skutkować będzie między innymi nakładaniem się na siebie klocków i ich częstszym obracaniem. Podczas rozwiązywania tych zadań dzieci muszą pomyśleć nad całą konstrukcją, ucząc się czasem na własnych błędach. Tu wychodzi ogromna zaleta stworzenia łamigłówki w formie klocków, bo w przeciwieństwie do zagadek z książek club czasopism możemy tutaj podejmować wiele prób rozwiązania i analizować który element konstrukcji powinien znaleźć się w danym miejscu.

kamelot jr granna opinie

Przykładowe zadanie (drugi stopień trudności). Potraficie odgadnąć jak należy ułożyć dostępne klocki, tak aby rycerz mógł spotkać się z księżniczką?

kamelot jr granna

A tutaj prawidłowe rozwiązanie powyższej zagadki.

Po początkowej rozgrzewce przed oczami dziecka ukazują się zadania, których nie da się rozwiązać w prosty sposób. Nie chodzi o to, że zadania są trudne, bo cały czas operujemy na dosłownie pojedynczych klockach. Te zadania są po prostu bardzo sprytnie przemyślane. Największą trudnością jest to, że trzeba wyjść poza pewne szablony, które tworzymy sobie w głowie. I tu powiem szczerze, że Kamelot podbił moje serce. Już tak od połowy książki zaczynamy budować zamki, które nie są jednolitą bryłą i często jakiś klocek jest użyty tylko jako podpórka (tworzymy coś na wzór mostu). Takich smaczków w grze jest sporo. Przy trudniejszych zadaniach może być potrzebna podpowiedź rodzica (albo starszego rodzeństwa), więc śmiało możemy rozwiązywać łamigłówki w gronie rodzinnym, ucząc się przy tym logicznego myślenia.

kamelot jr recenzja

Jedno z trudniejszych zadań w całej grze. Tylko trzy klocki do ułożenia, ale za to ile kombinowania!

kamelot jr gra

Rozwiązanie powyższej zagadki. W tym przypadku trzeba było użyć niebieskiego klocka jako podpórki, co na pierwszy rzut oka na pewno nie było oczywiste.

Jaka to jest gra?

Losowość – w ogóle tutaj nie występuje, wszak jest to gra logiczna w formie łamigłówki.
Złożoność – mamy cztery stopnie trudności, więc złożoność rośnie wraz z umiejętnościami dziecka. Z tego też względu najlepiej jest rozgryzać zadania od początku, tak aby wraz z kolejną misją rosła frajda po odkryciu prawidłowego rozwiązania.
Interakcja – to nie jest klasyczna gra, więc o interakcji raczej nie ma co tutaj mówić, choć możemy współpracować z dzieckiem przy tworzeniu zamku.
Mechanika – polega na układaniu klocków we właściwej kombinacji i jest bardzo fajnie powiązana z tematem gry.
Wykonanie – bardzo duża dbałość o drewniane elementy i samą książeczkę z zadaniami. Jedyne co bym delikatnie zmienił to wnętrze pudełka, które jest trochę zbyt duże względem zawartości, no i sama wypraska mogłaby być nieco lepsza.

Dla kogo jest to gra?

Ta gra świetnie sprawdza się jako narzędzie do rozwijania kreatywności i umiejętności logicznego myślenia u naszych dzieci. Kamelot zyskał u mnie bardzo dużego plusa za dobrze przemyślane zagadki, których wzrastająca trudność nie opiera się na dodawaniu coraz to większej liczby klocków. Nawet najtrudniejsze zagadki polegają na dostawieniu zazwyczaj trzech elementów, a łamigłówki są tak skonstruowane, że wymagają od dziecka nieszablonowego podejścia do tematu. Z tego też względu grę polecam przede wszystkim rodzicom, którzy nie chcą kupować kolejnej książeczki edukacyjnej opartej głównie na kolorowaniu i przyklejaniu naklejek w nagrodę, tylko szukają czegoś ambitniejszego dla swojej pociechy. Będzie to także świetna pozycja dla różnych placówek edukacyjnych (np. dla przedszkoli).

Przeczytaj także recenzję innych gier z serii Smart Games: Arka Noego, Magiczny Las, Łamigami
Podsumowanie:

Kamelot Jr to 48 zadań polegających na tym, by doprowadzić rycerza do księżniczki, budując w odpowiedni sposób mury zamku. W teorii wydaje się to bardzo proste (zwłaszcza że cała gra opiera się raptem na dziewięciu klockach), jednak sposób opracowania zadań i rosnący stopień trudności sprawiają, że gra jest jedną z najlepszych w serii Smart Games. Jest to świetna łamigłówka dla najmłodszych, która bardzo duży nacisk kładzie na pomysłowość, logiczne myślenie i wyciąganie wniosków ze swoich poczynań. Samo zastosowanie klocków daje nam tę przewagę nad drukowanymi publikacjami, że tutaj maluch może popełnić błąd, może pokombinować i przekładać klocki, aż w końcu samodzielnie dojdzie do prawidłowego rozwiązania. Ciekawe jest też to, że nieraz sami rodzice podrapią się po głowie, analizując jak tu połączyć klocki, by Kamelot dostał się do swojej ukochanej. Nie oznacza to, że te zagadki są trudne – są po prostu sprytne i właśnie to w tej grze jest najlepsze.

Informacje o grze:

Kamelot Jr – Wydawnictwo Granna
Liczba graczy: Gra dla 1 osoby
Wiek: Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 4 roku życia
Czas gry: 48 różnorodnych zadań, po kilka minut na każde zadanie
Egzemplarz gry do recenzji przesłało Wydawnictwo Granna

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments