Jakim procentem jednej liczby jest druga liczba

Chcąc obliczyć jakim procentem jednej liczby jest druga liczba wystarczy podzielić te dwie liczby przez siebie, a otrzymaną wartość zamienić na procenty. Spójrzmy na przykładowe zadania:

Przykład 1. Jakim procentem liczby \(5\) jest liczba \(2\)?

Odpowiedź: Wystarczy, że \(2\) podzielimy przez \(5\), a ułamek który uzyskamy zamienimy na procenty mnożąc przez \(100\%\).

$$\frac{2}{5} \cdot 100\% = \frac{2 \cdot 100\%}{5} = \frac{200\%}{5}=40\%$$

Przykład 2. A jakim procentem liczby \(2\) jest liczba \(5\)?

Odpowiedź: Mamy odwrócone parametry z przykładu pierwszego. Tym razem musimy wykonać dzielenie \(5:2\)
$$\frac{5}{2} \cdot 100\% = \frac{5 \cdot 100\%}{2} = \frac{500\%}{2}=250\%$$

UWAGA! Najczęściej popełnianym błędem w tym dziale jest złe wczytanie się w treść zadania i złe wykonanie dzielenia (często dzielicie liczby na odwrót). Problemy pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy autorzy zadań celowo delikatnie zmieniają różne formuły zadań, przez co bardzo łatwo jest o błąd. Np. zadanie o treści: „Jakim procentem liczby \(5\) jest liczba \(2\)?” jest dokładnie takie same jak „Oblicz jaki procent stanowi liczba \(2\) z liczby \(5\)?”. Dlatego też nie ucz się że trzeba „drugą liczbę podzielić przez pierwszą”, bo gdy przestawimy szyk zdania to wtedy wszystkie obliczenia będą nieprawidłowe.

Najlepiej jest na początku wczytać się w treść i ustalić sobie, czy treść zadania wskazuje na to, że mam policzyć jakim procentem jest np. \(2\) z \(5\), czy \(5\) z \(2\). Warto też sprawdzić, czy otrzymany wynik jest sensowny (np. czy przypadkiem nie wyszła nam wartość powyżej \(100\%\), kiedy na logikę powinno być znacznie poniżej \(100\%\)). Dzięki takiemu przeanalizowaniu zadania unikniesz wielu błędów na sprawdzianach.

Zobacz także inne tematy i ćwiczenia z działu procentów:

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Oskipl

Dobre polecam 10/10

QueenOfMyself

Bardzo fajne wyjaśnienie częstych błędów popełnianych w tym temacie