Geniusz to klasyka gier logicznych o czym świadczy fakt, że od lat jest jedną z najlepiej sprzedających się planszówek. Kilka miesięcy temu mieliście okazję poznać podróżną wersję tej gry o nazwie Geniusz GO, a dziś czas na oryginalny wariant tego światowego hitu.
W pudełku z grą znajdziemy:
– 120 żetonów
– 24 znaczniki (w sześciu kolorach)
– woreczek
– instrukcję
Niektórzy Czytelnicy mogą zauważyć pewne zmiany względem wersji, która była sprzedawana kilka lat temu. Graficznie gra została poprawiona, ale największą zmianą są wypustki na planszy oraz pola punktacji znajdujące się na głównej planszy. Kiedyś były zamiast wypustek były podkładki, a plansze punktacji były oddzielne. Całość wygląda naprawdę estetycznie, kafelki są odpowiednich rozmiarów więc gra się komfortowo. Na plus zaliczam też woreczek, którego brakowało mi w Geniuszu GO.
Każdy z graczy dostaje sześć płytek, które będziemy po kolei wykładać pojedynczo na planszę. Po każdym wyłożeniu losujemy z woreczka nową płytkę, więc zawsze będziemy mieli sześć płytek w swoim zasobie. Płytki kładziemy w taki sposób, by dopasować je do figur, które już mamy ułożone (trochę tak jak w domino).
Za każde ułożenie kafelka gracz otrzymuje punkty w jednym z sześciu kolorów. Liczba punktów związana jest z tym ile identycznych symboli znajduje się w liniach, do których przyłożyliśmy daną płytkę. Zasada punktacji choć może brzmi dość skomplikowanie, to jednak po pierwszej rozgrywce wszystko staje się jasne i raczej nie ma problemów z płynnością naliczania punktów. Poniżej prezentuję Wam prosty przykład, który myślę wszystko dobrze wyjaśni:
Kiedy plansza całkowicie zapełni się płytkami gra zostaje zakończona. W tym momencie kluczowa staje się plansza punktacji, a na niej będzie nas interesował najsłabszy kolor. Ten gracz, który ma największą liczbę w najsłabszym kolorze, ten wygrywa cały pojedynek. Wyjątkowo grę można wygrać w przypadku doprowadzenia wszystkich kolorów do maksymalnej liczby punktów (18).
Zasada najsłabszego koloru nadaje grze smaczku. Zazwyczaj gry preferują gromadzenie jak największej ilości danego dobra – tutaj musimy rozwijać się równomiernie, co nie jest łatwe. Ważna w grze jest czujność, bowiem nie możemy przespać wystąpienia jakiegoś koloru, który z racji ograniczonej planszy może szybko się zablokować. I to też jest jedno z wielu strategicznych zagrań, bowiem nie dość, że pilnujemy swoich zdobyczy to jeszcze możemy utrudniać zdobywanie najsłabszego koloru dla naszych rywali.
W Geniuszu mamy też kilka urozmaiceń i ciekawych modyfikacji, które ubarwią nam podstawową wersję gry.
1. Gra w parach – tutaj zasady gry są identyczne jak w normalnej rozgrywce poza fazą liczenia punktów. Gracze sparowani dodają swoje punkty i sprawdzamy, która para ma największą liczbę punktów w najsłabszym kolorze. Zmiana nie jest może zbyt duża, ale moim zdaniem jest bardzo fajna, bo pozwala na jeszcze większą interakcję i wspólne planowanie co i jak zagrać. Gracze mogą się też umówić, że w trakcie rozgrywki się nie komunikują, tylko wzajemnie analizują co jest lepsze dla całego zespołu. Mi się ten wariant bardzo podoba.
2. Dodatkowy ruch – w momencie, kiedy dojdziemy jakimś kolorem do końca planszy punktacji (18 punktów) gracz otrzymuje możliwość dodatkowego wyłożenia kafelka. Przy umiejętnym wykorzystaniu tej opcji można uczynić z dodatkowego ruchu naprawdę ważną taktyczną broń.
3. Wariant jednoosobowy – ten wariant akurat jest dość średni i polega on na tym, że gracz samodzielnie gra i wykłada płytki, starając się zdobyć jak największą liczbę punktów. Do tego wariantu wykorzystuje się dwie plansze punktów (po przekroczeniu 18 punktów znacznik przechodzi na drugą planszę).
4. Wymiana żetonów – jeśli gracz wśród swoich żetonów nie ma ani jednego z symbolem, w którym ma najmniej punktów to może (ale nie musi) pokazać swoje płytki rywalom i wymienić je na nowe.
Losowość – dobór kafelków jest losowy, ale gra ma mechanizmy (o których wspomniałem w modyfikacjach), które zapobiegają niefortunnym losowaniom. Generalnie jest to gra logiczna, w której losowość odgrywa drugoplanową rolę.
Złożoność – zasady gry są proste i przypominają trochę domino, tak więc nie powinno być problemów z zaproszeniem do rozgrywki nowych osób. Pewne trudności na początku może sprawiać system punktowania, więc być może potrzebna będzie taka partia próbna, by zobaczyć co i jak działa.
Interakcja – nie jest może jej zbyt dużo, ale jest dość istotna. Gracze wspólnie zapełniają planszę, jednak największą interakcją jest blokowanie dostępu do danego koloru, co ma kluczowe znaczenie w końcowej rozgrywce.
Mechanika – gra jest bardzo często na styku, zazwyczaj wygrywa się o włos, a to sprawia że mechanicznie gra stoi na bardzo wysokim poziomie. Tu nie ma mowy o przypadkowym wykładaniu płytek i przypadkowym wygrywaniu.
Wykonanie – bardzo trwałe i sztywne kartonowe elementy dają nadzieję na długotrwałość tej gry.
O tym, że gra jest dla miłośników gier logicznych nawet nie muszę wspominać – dla tych osób jest to wręcz pozycja obowiązkowa jeśli szukamy takiej gry planszowej. Jednak zauważyłem, że Geniusza bardzo chętnie grają też osoby, które raczej nie są na co dzień zainteresowane takimi grami. Bardzo fajnie gra się też w dużym gronie, może ze względu na to, że jak na grę logiczną jest szybka i dynamiczna. Nieco słabiej gra się w nią z dziećmi, bo one jeszcze nie do końca potrafią zoptymalizować swoje ruchy, natomiast z młodzieżą czy osobami starszymi dobra rozrywka jest gwarantowana.
Klasyka prawie zawsze potrafi się obronić i nie inaczej jest w tym przypadku. Mimo upływu wielu lat Geniusz jest ciągle jedną z najlepszych gier logicznych na świecie. Wysoka regrywalność, niepowtarzalność, brak schematyczności – to jedne z wielu pozytywnych cech tego tytułu. Ale to co zasługuje na największą uwagę, to że przy tej grze można naprawdę dobrze się bawić, a to sprawia że Geniusz jest świetnym pomysłem na intelektualną rozrywkę z rodziną czy ze znajomymi.
Geniusz – Wydawnictwo Bard
Ilość graczy: Gra dla 1-4 osób
Wiek: Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 8 roku życia
Czas gry: ok. 30 minut
Egzemplarz gry do recenzji przesłało Wydawnictwo Bard
A ja mam pytanko. Dostałem tą grę dzisiaj i za nic w świecie nie mogę znaleźć wytłumaczenia co znaczą kartoniki ze śmietnikami?
Te kafelki są teoretycznie zbędne (można je wyrzucić). Prawdopodobnie Wydawca uznał, że zrobi jedną matrycę do robienia wypustek i przez to na ostatnim kartonie gdzie jest mniej nadrukowanych płytek do gry dopełniono szablon ikonkami kosza na śmieci ;)
Ale… Ja te kafelki zachowałem i zrobiłem z nich całkiem fajny użytek. Kiedy gram z osobami nieco bardziej zaawansowanymi, to dorzucam te kafelki do woreczka, dając im możliwość usunięcia z planszy jednej zewnętrznej płytki (tylko zewnętrznej, bo usunięcie wewnętrznej jest zbyt mocne) ;) Zawsze to jakieś fajne urozmaicenie rozgrywki.