Fałszywe 20zł

Jaś poszedł do księgarni i kupił książkę za 13zł. Dał sprzedawcy 20zł, jednak ten nie miał mu jak wydać reszty. Księgarz poszedł więc do kiosku rozmienić pieniądze. Następnego dnia kioskarz poinformował księgarza, że te 20zł od chłopca było fałszywe, więc księgarz zwrócił kioskarzowi pieniądze (wymienił fałszywe 20zł na prawdziwe). Ile pieniędzy stracił księgarz na tym oszustwie?

  • Księgarz stracił 7zł oraz książkę, której już nie ma w swojej księgarni.
16 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Teres

Teoretycznie jest chyba kilka wariantów rozumowania i rozwiązania tej zagadki. Niby proste, a jednak skomplikowane zadanie ;) Gdyby nie liczyć wartości książek jako takich to straty wyniosły chyba 27zł?

????
Reply to  Teres

Dokładnie

czarny kruk

Niestety, ale odpowiedź jest błędna. Księgarz stracił 20 zł i nic więcej. Można tez powiedzieć, że stracił książkę wartą 13 zł i 7 zł reszty, ale to na jedno wychodzi. Najprostsze uzasadnienie: ile było fałszywych pieniędzy ? 20 zł, więc nie można stracić więcej

K
Reply to  czarny kruk

I tak i nie, bo tracąc książkę stracił jakieś 10zł za które ją kupił i nie zyskał marży na którą liczył, ale to szczegół.
W sumie dał się wyrolować na dwie dychy bo taki właśnie fałszywy banknot przyjął.

czarny kruk

Witam.No to po kolei.Jaś daje fałszywe 20 zł., czyli nic.Dostaje książke wartą 13 zł, i 7 zł. reszty czyli 20 zł, W tym momencie księgarz ma fałszywe 20zł. czyli nic, a stracił 20 zł (książka 13 + 7 reszta). Zanosi fałszywe 20 zł, kioskarzowi,a dostaje dobre 20 zł. W tym momencie księgarz jest na zero.Stracił 20 zł u Jasia, ale zyskał 20 zł. u kioskarza, a kioskarz ma minus 20zł. Potem oddaje fałszywe 20 zł. księgarzowi, a księgarz ODDAJE prawdziwe 20 zł. I znowu księgarz ma minus 20 zł. Czyli wracamy do sytucji sprzed wymiany. Popraw rozwiązanie bo jest błędne,… Czytaj więcej »

czarny kruk

Spróbujcie do tego podejść, jak do dwóch osobnych transakcji. Pierwsza księgarz – Jasiu i druga księgarz – kioskarz. W pierwszej i tu się chyba zgadzamy księgarz traci 20 zł., a w drugiej bilans wychodzi na zero. Albo jeszcze inaczej. Ułóż sobie 3 kupki, na pierwszej połóż kartkę papieru i napisz na niej 20 zł, na drugiej ułóż ksiązkę, a na trzeciej 20 zł w drobnych. Czyli na starcie Jasiu nie ma nic, księgarz ma 13zł.( wartość książki) a kioskarz ma 20 zł. Następnie przesuń kartkę paieru na miejsce 20zł. a 20zł. polóż na książce. Potem książkę i 7 zł. przesuń… Czytaj więcej »

ja lubię takie łamigłówki jeśli są

Fajny taki żart o fałszywych dwudziestu złoty pozdrawiam admina :)

Aga

Witam, jak dla mnie powyższe obliczenia, są błędne. Według mnie stracił 27 zł. Załóżmy, że księgarz nie ma pieniędzy w kasie żądnych. Więc skoro wymienił 20 zł u kioskarza, to potem musi dołożyć mu 7 zł ze swoich, bo zostało mu już 13 zł. Więc stracił 7 zł, książkę 13 zł i resztę 7 zł, którą wydał, czyli łącznie 27 zł.

Kris

czyli oszust jasiu wyrolowal go tak ksiazka 13 + 7 zlotych reszty = 27 zlotych bravo aga doskonaly tok myslenia

Nait

Mysle ze rozwiazanie jest dobrze sformuowane a w komentarzach widze duze tresci ze stracil ksiazke = 13 zl i reszte co moim zdaniem nie jest prawda nie znamy wartosci ksiazki wiec nie wiemy do konca ile stracil.
13 zl jest cena sprzedazy ksiazki a nie cena zakupu po jakiej sprzedawca ja nabyl.
Zakladanie ze jest warta 13zl jest rownoznaczna z zalozeniem ze na pewno ja by sprzedal, a przy liczeniu strat nie wliczamy potencjalnego zysku.

ZOŚKA

Stracił książkę. Stracił 7 zł reszty która musiał wydać i stracił 20 zł które musiał zwrócić/wymienić kioskarzowi?

Ktoś

Stracił 7 zł książkę za 13 zł i 20 zł xD

eera
Reply to  Ktoś

No dokładnie

narua

stracil towar o wartosci 13 zlotych, wydal reszte 7 zlotych i musial oddac w klepie 20 zlotych wiec 40 essa

Kminkk

7 zł