Fałszywe 20zł

Jaś poszedł do księgarni i kupił książkę za 13zł. Dał sprzedawcy 20zł, jednak ten nie miał mu jak wydać reszty. Księgarz poszedł więc do kiosku rozmienić pieniądze. Następnego dnia kioskarz poinformował księgarza, że te 20zł od chłopca było fałszywe, więc księgarz zwrócił kioskarzowi pieniądze (wymienił fałszywe 20zł na prawdziwe). Ile pieniędzy stracił księgarz na tym oszustwie?

 • Księgarz stracił 7zł oraz książkę, której już nie ma w swojej księgarni.

18 komentarzy

 1. Teres

  Teoretycznie jest chyba kilka wariantów rozumowania i rozwiązania tej zagadki. Niby proste, a jednak skomplikowane zadanie ;) Gdyby nie liczyć wartości książek jako takich to straty wyniosły chyba 27zł?

  • SzaloneLiczby
   Admin

   20 złotych też stracił, bo musiał je wziąć ze swojej kieszeni i wymienić u kioskarza ;)

   Dodano 20.04: Przepraszam, masz rację – mój błąd i już poprawiam odpowiedź :)

 2. czarny kruk

  Oczywiście pomyliłem się, nie kioskarz tylko księgarz stracił 20 zł. Można tez powiedzieć, że stracił książkę wartą 13 zł i 7 zł reszty, ale to na jedno wychodzi. Najprostsze uzasadnienie: ile było fałszywych pieniędzy ? 20 zł, więc nie można stracić więcej

  • SzaloneLiczby
   Admin

   Przemyśl dokładnie swoją odpowiedź ;) Najlepiej jest to sobie rozpisać na kartce i wtedy widać ile naprawdę stracił księgarz, a jest to więcej niż 20zł :)

 3. czarny kruk

  Witam.No to po kolei.Jaś daje fałszywe 20 zł., czyli nic.Dostaje książke wartą 13 zł, i 7 zł. reszty czyli 20 zł, W tym momencie księgarz ma fałszywe 20zł. czyli nic, a stracił 20 zł (książka 13 + 7 reszta). Zanosi fałszywe 20 zł, kioskarzowi,a dostaje dobre 20 zł. W tym momencie księgarz jest na zero.Stracił 20 zł u Jasia, ale zyskał 20 zł. u kioskarza, a kioskarz ma minus 20zł. Potem oddaje fałszywe 20 zł. księgarzowi, a księgarz ODDAJE prawdziwe 20 zł. I znowu księgarz ma minus 20 zł. Czyli wracamy do sytucji sprzed wymiany. Popraw rozwiązanie bo jest błędne, Pozdrawiam.

  • SzaloneLiczby
   Admin

   To może inaczej:
   Jaś daje kawałek papierka bez wartości. Księgarz za ten papierek daje mu książkę i 7zł reszty (i tego już nie odzyska, bo oddał to w ręce oszusta). Z tego wszystkiego 13zł pozostało w ręce księgarza, jednak okazało się, że musi zwrócić 20zł kioskarzowi. W ten sposób traci znowu 7zł.
   Księgarz więc stracił 14zł i książkę ;)
   Wygląda na to, że faktycznie popełniłem błąd w odpowiedzi (już go poprawiam), ale ten błąd jest inny niż mówisz :)

 4. czarny kruk

  Witam. Tym razem Twój błąd polega na tym, że liczysz podwójnie 7 zł. Spróbuj do tego podejść , jak do dwóch osobnych transakcji. Pierwsza księgarz – Jasiu i druga księgarz – kioskarz. W pierwszej i tu się chyba zgadzamy księgarz traci 20 zł., a w drugiej bilans wychodzi na zero. Albo jeszcze inaczej. Ułóż sobie 3 kupki, na pierwszej połóż kartkę papieru i napisz na niej 20 zł, na drugiej ułóż ksiązkę, a na trzeciej 20 zł w drobnych. Czyli na starcie Jasiu nie ma nic, księgarz ma 13zł.( wartość książki) a kioskarz ma 20 zł. Następnie przesuń kartkę paieru na miejsce 20zł. a 20zł. polóż na książce. Potem książkę i 7 zł. przesuń na miejsce gdzie leżała na początku kartka. Księgarz ma teraz 13 zł. czyli musi dołożyć jeszcze 7 zł z własnej kieszeni i przesuń 20 zł. na miejce kartki, a kartke na miejsce 20 zł. Stan końcowy jest taki: jasiu ma 20 zł (książka + 7zł), księgarz ma minus 7 zł., a kioskarz 20 zł. Czyli kioskarz ma tyle samo co miał, Jasiu jest bogatszy o 20 zł., a księgarz miał 13 zł, a ma minus 7 zł, Czyli 20 zł. mniej. Pozdrawiam.

  • SzaloneLiczby
   Admin

   Przemyślałem to i faktycznie masz rację. Zresztą zdałem sobie teraz sprawę z tego, że rozwiązanie tego jest jeszcze bardziej oczywiste – po prostu księgarz stracił to co zabrał mu Jaś :) Dzięki za poprawienie mojego toku myślenia! :)

 5. czarny kruk

  Witam. No to fałszywy banknot mamy z głowy, ale popatrzyłem na zagadkę „fałszywe monety” i Twoje rozwiązanie jest dość tajemnicze. Załóżmy, że przy pierwszym ważeniu waga się nie wychyliła i jakie są dwa następne ruchy?

  • SzaloneLiczby
   Admin

   To proponuję by dyskusję o tamtej zagadce prowadzić bezpośrednio pod nią, bo może w przyszłości inni będą mieli podobne dylematy :)

 6. Aga

  Witam, jak dla mnie powyższe obliczenia, są błędne. Według mnie stracił 27 zł. Załóżmy, że księgarz nie ma pieniędzy w kasie żądnych. Więc skoro wymienił 20 zł u kioskarza, to potem musi dołożyć mu 7 zł ze swoich, bo zostało mu już 13 zł. Więc stracił 7 zł, książkę 13 zł i resztę 7 zł, którą wydał, czyli łącznie 27 zł.

 7. Nait

  Mysle ze rozwiazanie jest dobrze sformuowane a w komentarzach widze duze tresci ze stracil ksiazke = 13 zl i reszte co moim zdaniem nie jest prawda nie znamy wartosci ksiazki wiec nie wiemy do konca ile stracil.
  13 zl jest cena sprzedazy ksiazki a nie cena zakupu po jakiej sprzedawca ja nabyl.
  Zakladanie ze jest warta 13zl jest rownoznaczna z zalozeniem ze na pewno ja by sprzedal, a przy liczeniu strat nie wliczamy potencjalnego zysku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.