Dane są dwa kąty o miarach alfa oraz beta, spełniające warunki

Dane są dwa kąty o miarach \(\alpha\) oraz \(\beta\), spełniające warunki:

\(\alpha\in(0°,180°)\) i \(tg\alpha=-\frac{2}{3}\) oraz \(\beta\in(0°,180°)\) i \(cos\beta=\frac{1}{\sqrt{10}}\).



Na rysunkach A–F w kartezjańskim układzie współrzędnych \((x, y)\) zaznaczono różne kąty – w tym kąt o mierze \(\alpha\) oraz kąt o mierze \beta. Jedno z ramion każdego z tych kątów pokrywa się z dodatnią półosią \(Ox\), a drugie przechodzi przez jeden z punktów o współrzędnych

całkowitych: \(A\) lub \(B\), lub \(C\), lub \(D\), lub \(E\), lub \(F\).



Uzupełnij tabelę. Wpisz w każdą pustą komórkę tabeli właściwą odpowiedź, wybraną spośród oznaczonych literami A–F.

matura z matematyki



matura z matematyki

Rozwiązanie

Krok 1. Omówienie kąta \(\alpha\).
Opisana w treści zadania sytuacja związana jest z następującymi wzorami, które możemy znaleźć w tablicach matematycznych:
\(sin\alpha=\frac{y}{r} \\
cos\alpha=\frac{x}{r} \\
tg\alpha=\frac{y}{x}\)

W powyższych wzorach \(x\) oraz \(y\) to współrzędne punktu, który znajduje się na jednym z ramion zaznaczonego kąta, natomiast \(r\) to odległość tego punktu od początku układu współrzędnych.

Zacznijmy zatem kąta \(\alpha\). Wiemy, że \(tg\alpha=-\frac{2}{3}\). Z wypisanych wcześniej wzorów wynika więc, że \(x=3\) oraz \(y=-2\), albo też \(x=-3\) oraz \(y=2\) (nie są to co prawda jedyne możliwości, bo równie dobrze mogłoby to być np. \(x=6\) oraz \(y=-4\), ale właśnie te dwie pary współrzędnych należałoby przeanalizować w pierwszej kolejności). Mówiąc bardziej obrazowo, szukamy na rysunkach sytuacji, w której punkt leżący na ramieniu kąta przyjmuje współrzędne \((3;-2)\) lub \((-3;2)\) i widzimy, że właśnie ten drugi przypadek znalazł się na rysunku z odpowiedzi B.

Krok 2. Omówienie kąta \(\beta\).
Z zapisu \(cos\beta=\frac{1}{\sqrt{10}}\) wynika, że pasowałaby nam taka odpowiedź, w której \(x=1\), a odległość punktu od początku układu współrzędnych to \(r=\sqrt{10}\). Tylko rysunek z odpowiedzi D ma zaznaczony punkt o współrzędnej \(x=1\), więc to będzie poszukiwana przez nas odpowiedź. Odległość \(r=\sqrt{10}\) też się tutaj zgadza, co bardzo dobrze widać na poniższym rysunku:
matura z matematyki

Odpowiedź

B oraz D

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments