Cappuccino

cappuccino egmontNa naszym rynku nie mamy zbyt wiele gier logicznych przeznaczonych dla kilku graczy, dlatego też cieszę się, że dzisiaj mogę Wam zaprezentować grę, w której będziecie musieli trochę pogłówkować wraz ze swoimi znajomymi.  Jeżeli szukacie prostej gry logicznej w którą możecie pograć na luzie przy kawie lub herbacie ze swoimi znajomymi, to mam coś dla Was. Zapraszam do recenzji gry Cappuccino wydawnictwa Egmont.

Zawartość gry:
cappuccino

Wszystkie kubki w pudełku

W pudełku od gry Cappuccino otrzymujemy:
– 64 kubeczki (4 kolory po 16 sztuk)
– Instrukcję

Gra jest wydana bardzo ładnie i nawet kolorystyka kubków utrzymana jest w klimacie kawy. Trzeba jednak przyznać, że klimat gry jest tutaj sprawą drugorzędną – liczy się to co ta gra oferuje, a mamy tu do czynienia z grą logiczną pełną interakcji pomiędzy graczami. Figurki kubków mają niecałe 5cm wysokości i bardzo dobrze trzymają się po nałożeniu jednego na drugi.

Rozgrywka:

Na początku rozgrywki ustawiamy losowo na stole wszystkie kubki, które biorą udział w grze. Poniżej możecie zobaczyć przykładowe rozstawienie kubków:

cappuccino gra

Przykładowy początek rozgrywki

Zadaniem graczy jest nakładanie własnego kubka lub stosu kubków na sąsiadujące kubki, przejmując w ten sposób całą pulę kubków. Warunek nakładania kubków jest jeden – możemy nałożyć swój stos tylko na stos nie większy niż ten którym chcemy nakryć. Czyli jeśli mamy stos czterech kubków i na górze jest nasz kubek, to ten stos należy do nas i możemy nim nakryć sąsiadujące stosy nie wyższe niż na cztery kubki. Zasady gry są więc bardzo proste, a sama rozgrywka jest bardzo szybka.

Cel gry:
cappuccino gra

Wszystkie swoje kubeczki możemy ułożyć w jeden stos – w ten sposób szybko wybierzemy zwycięzcę.

Celem naszej gry jest zajmowanie kubków przeciwnika i tworzenie stosów kubków z naszym kubkiem na wierzchu. Im więcej takich stosów mamy i im są one wyższe tym większe mamy szanse na wygraną. Na koniec gry kiedy gracze już nie mogą wykonać żadnego ruchu podliczają ile łącznie kubków znajduje się stosach które są pod ich kontrolą. Kubki te się sumuje, a ten gracz który ma ich najwięcej wygrywa rozgrywkę. W wariancie dwuosobowym kiedy operujemy dwoma kolorami gracz musi zdecydować na koniec gry który kolor będzie podliczany (to bardzo fajna zasada, bo zmusza gracza do kombinowania w taki sposób, by jeden z kolorów był kolorem dominującym).

Modyfikacje:

Autorzy gry zachęcają także do spróbowania wariantu zaawansowanego, w którym kubki nie będą ustawione na planszy w sposób losowy tylko zaplanowany przez zawodników poprzez dostawianie do puli po jednym kubku swojego koloru. Jest to bardzo ciekawa forma gry, choć moim zdaniem nie wpływa aż tak mocno na całość rozgrywki jak mogłoby się pierwotnie wydawać.

Podczas swoich testów grając w dwie osoby doszedłem do wniosku, że można też spróbować nieco urozmaicić tę grę dodając neutralny kolor kubków (czyli jak gramy we trzy osoby to ustawiamy cztery kolory, jak we dwie to wykorzystujemy trzy kolory). Modyfikacja polega ona na tym, że każdy gracz kontroluje tylko jeden kolor, a ten gracz który zbierze najwięcej kubków neutralnych (czyli nienależących do innych graczy) otrzymuje albo bonus albo karę (można to samodzielnie ustalić). Można też ustalić, że te neutralne kubki mają jakąś inną wartość punktową.

Jaka to jest gra?

Losowość – układ kubków jest losowy, ale to z pewnością nie jest gra losowa. Tutaj liczy się strategia, logiczne myślenie i analizowanie.
Złożoność – zasady gry są bardzo proste, wykonywane ruchy są szybkie, gra jest więc bardzo dynamiczna jak na grę logiczną. Bardzo dobrze sprawdzi się także podczas spotkań ze znajomymi, bo wyjaśnienie im reguł zajmuje dosłownie kilkanaście sekund.
Interakcja – jest spora, bo zajmujemy własne kubki. Istnieje więc spory element rywalizacji i podkradania sobie elementów.
Mechanika – klasyczna gra logiczna, bez błędów czy niedopowiedzeń. Mechanika się sprawdza, sama rozgrywka jest naprawdę emocjonująca i ciekawa.
Wykonanie – bardzo estetyczne i solidne kubki. Całość prezentuje się elegancko i subtelnie, co sprawia że gra może nadać się na prezent.

Dla kogo jest ta gra?
cappuccino egmont

Wygląd kubeczków przypomina czekoladowe rysunki na piance

Grę polecałbym przede wszystkim dla osób, które mają już jakieś planszówki w swojej kolekcji i chciałyby uzupełnić swoją kolekcję o prostą i lekką grę logiczną. Nie jest to może gra w którą moglibyśmy grać całymi dniami z rodziną, ale jeśli chcemy pograć w coś od czasu do czasu ze swoimi znajomymi to Cappuccino będzie dobrym wyborem. Ostatnio w Polsce coraz więcej kawiarni oferuje swoim klientom proste gry planszowe i myślę że Cappuccino idealnie nadawałoby się do właśnie takich miejsc, nie tylko ze względu na tematykę, ale i proste zasady rozgrywki.

Podsumowanie:

Cappuccino jest bardzo ładną grą logiczną w której mamy bardzo dużo interakcji pomiędzy graczami. Gra bardzo pasuje właśnie do kawy czy ciasta, ot jako taki przerywnik podczas spotkań ze znajomymi czy też rodziną. Niewątpliwą zaletą jest to, że gra ma naprawdę proste zasady i prosty mechanizm, możemy więc od razu przystąpić do gry ze znajomymi. Moim zdaniem przydałoby się jednak coś takiego, co mogłoby nadać tej grze „odrobiny szaleństwa” – np. jakieś bonusowe kubki, dodatkowe punkty. Z tego też powodu staram się samemu tworzyć pewne delikatne modyfikacje, które sprawiają że rozgrywka jest bardziej emocjonująca.

Informacje o grze:

Cappuccino – Wydawnictwo Egmont
Ilość graczy: Gra dla 2-4 osób
Wiek: Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 8 roku życia
Czas gry: ok. 15 minut
Egzemplarz gry do recenzji przesłało wydawnictwo Egmont.

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Asik

Kiedyś w coś podobnego grałam i mi się podobało. W ogóle lubię gry logiczne

Adrianna

Dla mnie ta gra to fajny pomysł na prezent, bo jest rzeczywiście bardzo estetyczna i elegancka. A po tej recenzji mam aż ochotę na kawę ;-)