Bartek wyruszył rowerem na trasę o długości 70km o godzinie 8.20. Trasę tę pokonał

Bartek wyruszył rowerem na trasę o długości \(70km\) o godzinie 8.20. Trasę tę pokonał, jadąc ze średnią prędkością \(28\frac{km}{h}\). W trakcie jazdy, o godzinie 9.50, Bartek zrobił sobie piętnastominutową przerwę.Uzupełnij zdania. Wybierz właściwą odpowiedź spośród A lub B oraz spośród C lub D.Bartek zrobił sobie przerwę po przejechaniu \(\bbox[5px,border:1px solid]{A}\bigg/\bbox[5px,border:1px solid]{B}\).

Bartek dojechał do końca trasy o godzinie \(\bbox[5px,border:1px solid]{C}\bigg/\bbox[5px,border:1px solid]{D}\).

Rozwiązanie

Krok 1. Rozwiązanie pierwszej części zadania.
Skoro Bartek wystartował o godzinie 8:20 i zrobił przerwę o godzinie 9:50, to znaczy że jechał półtorej godziny, czyli \(t=1,5h\). Z treści zadania wiemy też, że średnia prędkość jazdy Bartka wyniosła \(v=28\frac{km}{h}\). Musimy policzyć jak długą trasę pokonał Bartek, a zrobimy to korzystając z przekształconego wzoru na prędkość:
$$v=\frac{s}{t} \\
s=v\cdot t \\
s=28\frac{km}{h}\cdot1,5h \\
s=42km$$

Krok 2. Rozwiązanie drugiej części zadania.
Policzmy ile czasu zajęłoby pokonanie trasy o długości \(s=70km\) jadąc ze średnią prędkością \(v=28\frac{km}{h}\). Ponownie skorzystamy tutaj z przekształcenia naszego wzoru na prędkość:
$$v=\frac{s}{t} \\
vt=s \\
t=\frac{s}{v} \\
t=\frac{70km}{28\frac{km}{h}} \\
t=2,5h$$

Skoro więc Bartek wyruszył na trasę o godzinie 8:20, to na końcu tej trasy powinien pojawić się o godzinie 10:50. Musimy jeszcze jednak pamiętać o tym, że Bartek zrobił sobie dodatkowo \(15\) minut przerwy, zatem ostatecznie na mecie był o godzinie 11:05.

Odpowiedź

B, C

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Oliwka

O matko dziękuje. Bardzo dobrze wytłumaczone i naprawdę dobrze zrobione :)