Atak zombie

atak zombie gra recenzja opinieGier o zombie jest na rynku planszówkowym coraz więcej, a to znaczy że temat ten jest wdzięczny i lubiany przez kupujących. W tym kierunku poszło też wydawnictwo FoxGames, które swoją kolekcję gier wzbogaciło o tytuł z zombie w nazwie. Ale ta gra mimo popularnej tematyki jest na swój sposób dość wyjątkowa. Na czym polega ta wyjątkowość? Tego dowiecie się z poniższej recenzji.

Zawartość gry:

Zazwyczaj ten dział rozpoczynamy od omówienia tego co jest w środku. Dziś wyjątkowo powiemy sobie też o tym co jest na zewnątrz, czyli na pudełku. Tu króluje bardzo realistyczne zombie, które już od samego spojrzenia wprowadza nas w nastrój gry. Bardzo dobre grafiki znajdziemy też wewnątrz pudełka na poszczególnych elementach, za co należą się wydawnictwu i grafikowi duże brawa. A co konkretnie zobaczymy w pudełku?
– 100 żetonów paliwa, amunicji, leków i żywności
– 32 żętony beczek
– 80 żetonów zombie
– 76 kart wydarzeń i znalezisk
– 3 znaczniki: tury, aktywności zombie i gracza rozpoczynającego
– czterościenną kostkę
– 4 plansze siedzib graczy
– 1 planszę miasta

atak zombie gra planszowa

Bogaty zestaw elementów ze świetnymi grafikami.

Rozgrywka:

Nie będę ukrywał, że jest to jedna z najtrudniejszych i najbardziej rozbudowanych gier jakie mieliście okazję przeczytać na Szalonych Liczbach. Z tego też względu w tym dziale opiszę Wam ogólnie zarys całej gry, nie wdając się może zbytnio w szczegóły, które mogłyby zamazać Wam obraz tego na czym ta gra polega.

Ogólnie każdy z graczy otrzymuje planszę oraz poszczególne elementy w tym surowce i ludzi, których ilość samodzielnie ustalamy rozdysponowując odpowiednio punktami akcji. Na planszy głównej (miasto) mamy wyłożone dostępne surowce oraz dwa tory – jeden z zaznaczeniem rundy, a drugi z poziomem zagrożenia. Dodatkowo otrzymamy trzy karty znalezisk (jedną odrzucamy) i po ustawieniu wszystkich elementów na stole (a tych jest sporo) możemy z grubsza rozpocząć grę.

atak zombie opinie

Tak mniej więcej wygląda stół z perspektywy jednego gracza. Po prawej stronie jego własna plansza, a po lewej miasto do którego będziemy się udawać po surowce.

Na początku gracz dobiera dwa wydarzenia, z czego jedno odrzuca a drugie wciela w życie. Te wydarzenia będą zazwyczaj coś zmieniały w ustawieniu i mogą wpływać zarówno na nas, jak i na przeciwnika. Następnie możemy zatrudnić ludzi do jakiejś czynności. Takim zadaniem może być udanie się do miasta, może być wysłanie kogoś na zwiady, albo zatrudnienie do produkcji określonych surowców. Wysłanie ludzi do miasta będzie dawało nam niezbędne korzyści, ale też będzie wiązać się z tym, że wrócą z nami potwory zombie. To jak dużo ich będzie zależy od poziomu zagrożenia, który za pomocą kostki będzie się co rundę zmieniał.

atak zombie foxgames gra

Gracz wysłał dwójkę swoich ludzi do miasta. Może więc wziąć określoną liczbę surowców lub zgodnie z treścią karty (którą przed chwilą dostał) wybrać dodatkową kartę znaleziska. Kostka po prawej stronie planszy będzie zmieniać nam aktywność zombie, które będą razem z ludźmi wracać do centrali.

Zombie będą także przyciągane przez inne akcje/działania i będą lokować się w trzech rogach naszej planszy. Zombie będziemy mogli zwalczać umieszczając na barykadach przeszkody, ale to nie jest takie proste, bo mamy ograniczone możliwości, a musimy też zdobywać inne rzeczy (chociażby jedzenie, po to aby wyżywić naszych ludzi). Z tego też względu będziemy korzystać także z różnorodnych dostępnych środków powstrzymywania zombiaków np. zastawiając pułapki, uzbrajając pola strzelnicze czy też wykorzystując beczki z dodatkowymi żetonami, które znowu powiększają nam arsenał obronny.

atak zombie gra

Trójka zombie coraz mocniej naciera na naszą siedzibę…

Po zakończeniu wszystkich akcji poszczególnych graczy (które tworzyły fazę dnia), przechodzimy do fazy nocy, w której zombie zaczynają być aktywne. Ponownie rzucamy kostką i pomniejszamy lub powiększamy ten wynik w zależności od liczby ludzi jakich mamy (im więcej mamy ludzi, tym zagrożenie ze strony zombie będzie większe). Końcowy wynik z tego działania jest równoznaczny z ilością zombie, które do nas przyjdą. Teraz sprawdzamy, czy uda nam się powstrzymać wszystkie zagrożenia stojące za barykadami naszej lokalizacji. Jeśli tak, to świetnie, ale jeśli nie, to każdy zombiak zabija nam jednego człowieka. Jakby tego było mało, to w niektórych rundach nastąpi atak hordy, co oznacza że nie wystarczy już powstrzymać zombie, ale trzeba ich skutecznie zabić. Tak oto kończy się faza nocy i możemy przejść do kolejnych rund.

atak zombie recenzja

W każdej kolejce wynik z kostki przyrównujemy do licznika znajdującego się pod ludźmi. Im więcej ludzi mamy, tym więcej zombie w każdej kolejce będziemy przyciągać.

Cel gry:

Cele gry są w zasadzie dwa: po pierwsze to przetrwać tak 15 rund, a po drugie zdobyć jak największą liczbę punktów (każdy człowiek daje nam dwa punkty, a każdy żeton surowca lub beczki jeden punkt). Ten kto będzie miał więcej punktów ten wygrywa pojedynek. Pamiętajcie jednak, że na nic zdadzą się nam te wszystkie punkty, kiedy zombie nas dopadną…

To oznacza, że Atak Zombie jest grą „na przetrwanie”. Musimy tak walczyć z mechanizmem gry, by skutecznie się przeciwstawić nowym zombie, które co rusz się pojawiają. Tu kluczowe będą decyzje jakie podejmiemy w każdej kolejce oraz to jak będziemy rozdysponowywać chociażby swoimi kartami i ludźmi. Jedyną słabością, którą w tym momencie znalazłem to fakt, że niektóre z tych czynności muszą być wykonywane co kolejkę. Przykładowo wyprawa do miasta jest niemalże koniecznością (bo trzeba zdobywać pożywienie) i siłą rzeczy ta powtarzająca się akcja zabiera sporo zasobów ludzkich (a im więcej ludzi mamy, tym więcej pożywienia trzeba). Wolałbym chyba, żeby gra dawała mi większy wybór w tej konkretnej materii, dzięki czemu nie byłoby obaw o monotonię przy kolejnych rozgrywkach. Co do pozostałych czynności i akcji zastrzeżeń nie mam, bo rzeczywiście dają mi poczucie tego, że walczę z zombie i że mój ruch jest kluczowy w końcowym rozstrzygnięciu.

To co mi się spodobało najbardziej, to fakt że gra jest dynamiczna pod względem tego co się obecnie dzieje się na planszy. Przykładowo były rozgrywki, gdzie ewidentnie gracze stosowali tylko i wyłączenie strategię defensywną, bo pojawiające się zombie coraz mocniej napierały na bramy. Ale bywały też i takie dni, gdzie natężenie zombie było mniejsze, gdzie może czasem też coś pewna karta nam ułatwiała i wtedy kluczem do zwycięstwa było przeszkadzanie rywalowi. Nie ma więc jednej recepty na sukces, sytuacja na planszy jest zróżnicowana i cały czas trzeba odpowiednio reagować. I to jest chyba największy plus, bo stworzenie tak zbalansowanego mechanizmu na pewno było łatwym zadaniem.

Jaka to jest gra?

Losowość – pojawia się czy to przy rzucie kostką czy wyborze kart, ale powiedziałbym że do takiej czystej losowości raczej jesteśmy się w stanie dostosować, więc nie jest ona problemem. Dla mnie gra jest bardziej zmienna niż losowa, tak bym to ujął.
Złożoność – to nie jest najłatwiejsza gra, jest sporo elementów, które się zazębiają. Tu z pomocą przychodzi nam mała podręczna karta z opisem ruchów, ale na pewno początkujący nie będą się w grze czuli zbyt pewnie.
Interakcja – są rozgrywki gdzie jest jej więcej, ale zdarza się też że nie ma jej prawie wcale. Jeśli już się pojawi, to jest na pewno negatywna i dążąca do utrudnienia czegoś rywalowi.
Mechanika – duże brawa za stworzenie gry, która „pracuje”. Gra nie ma jednego scenariusza, jest dynamiczna jeśli chodzi o sytuację na planszy, co zasługuje na spore uznanie, bo de facto gramy z mechanizmem gry, a nie tylko z rywalem.
Wykonanie – bardzo duża dbałość o szczegóły, szczególnie na polu grafiki, więc wykonanie należy ocenić jak najbardziej pozytywnie.

Dla kogo jest to gra?

Atak Zombie to nie jest najłatwiejsza gra i wielu początkujących graczy może czuć się niekomfortowo jeśli chodzi o złożoność poszczególnych zasad. Jednak jeśli z planszówkami mieliśmy już wcześniej styczność, to ta gra powinna wzbudzić Wasze zainteresowanie ze względu na pewną unikatowość. Gry w których walczymy „przeciwko grze” nie są częstym motywem, chociażby dlatego że naprawdę trudno jest skonstruować taką mechanikę. Tutaj to się udało i gra działa na tyle dobrze, że właśnie często wszystko jest na styk, co wywołuje mnóstwo emocji.

Podsumowanie:

Tytułów w których musimy walczyć z mechanizmem gry nie jest zbyt dużo na rynku, więc tym bardziej należy docenić bardzo dobrze zbalansowany Atak Zombie, który na pewno na półkach sklepowych jest pozycją mocno się wyróżniającą. Wysokiej jakości grafiki idą w parze z mechaniką, która choć ma pewne słabsze i mocniejsze strony, to jako całokształt na pewno powinna być zaliczona do największych plusów tej gry. Nie jest to tytuł, który spodoba się wszystkim i na pewno gra ta jest kierowana do bardziej zaawansowanych graczy, którzy chcą poczuć pewien dreszczyk emocji, bo co by o tej grze nie mówić, to trzeba przyznać – jest bardzo klimatyczna.

Informacje o grze:

Atak zombie – Wydawnictwo FoxGames
Liczba graczy: Gra dla 2-4 osób
Wiek: Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 12 roku życia
Czas gry: ok. 60 minut
Egzemplarz gry do recenzji przesłało Wydawnictwo FoxGames

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments