Ania chciała kupić 10 jednakowych puszek karmy dla psa, ale zabrakło jej 11 złotych

Ania chciała kupić \(10\) jednakowych puszek karmy dla psa, ale zabrakło jej \(11\) złotych. Kupiła \(6\) takich puszek karmy i zostało jej \(3,40\) złotych. Ile kosztuje jedna puszka karmy?

Rozwiązanie

Do zadania można podejść na różne sposoby. Najprościej byłoby zauważyć, że jeżeli do zakupu \(10\) puszek zabrakło Ani \(11zł\), a przy zakupie \(6\) puszek zostało jej jeszcze \(3,40\) złotych reszty, to \(4\) puszki kosztują \(11zł+3,40zł=14,40zł\). Skoro tak, to jedna puszka karmy kosztuje:
$$14,40zł:4=3,60zł$$

Odpowiedź

Jedna puszka kosztuje \(3,60zł\).

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments