Andrzej ma w szafie 4 koszule: czerwoną, żółtą, zieloną i niebieską

Andrzej ma w szafie \(4\) koszule: czerwoną, żółtą, zieloną i niebieską; \(3\) pary spodni: niebieskie, czarne i szare; oraz \(5\) par butów: czarne, szare, zielone, czerwone i niebieskie. Andrzej wybiera z szafy zestaw ubrania: jedną koszulę, jedną parę spodni i jedną parę butów. Zestawy ubrania wybierane przez Andrzeja określimy jako różne, gdy będą różniły się kolorem chociaż jednego rodzaju elementu ubioru w zestawie.

Zadanie 1.1. (1pkt) Liczba wszystkich możliwych, różnych zestawów ubrania, jakie może wybrać Andrzej, jest równa:

Zadanie 1.2. (3pkt) Oblicz, na ile sposobów można wybrać taki zestaw, w którym dokładnie jeden element ubioru będzie niebieski.

5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
yhm

jak odpowiedz ma się do tych spośród których mamy wybrać ? bo nie ma odpowiedzi 26

Anonim

W zadaniu 1 jest błąd. Źle zostało zinterpretowane zdanie „Zestawy ubrania wybrane przez Andrzeja określimy jako różne, gdy będą różnić się kolorem chociaż jednego elementu ubioru w zestawie.” Nie ma tu nic o powiązaniu np. koloru koszuli z kolorem butów w JEDNYM zestawie. Także odpowiedzią poprawną jest 60.

@Obliczmytorazem
Reply to  SzaloneLiczby

Gdyby nie ta „interpretacja”, która sugeruje wynik 60 to byłby kiepsko. Moim zdaniem to zdanie w treści polecenia jest po prosty źle napisane. Podejrzewam, że chcieli po postu zapytać „ile jest możliwych zestawów ubrań?”. Zamiast tego zapytali trochę o co innego, i wyszła głupota. Pozostawiam to dla nich do refleksji ;)