111 – Alarm dla Warszawy to nowa odsłona podobnej gry 303 – Bitwa o Wielką Brytanię wydawnictwa IPN, której recenzje możecie przeczytać także na naszym portalu. Tym razem miejsce akcji przenosi się do Warszawy, a sama rozgrywka zyskała pewne udoskonalenia i zmiany, które jeszcze bardziej mogą spodobać się wielbicielom gier logiczno-strategicznych.
W pudełku z grą znajdziemy:
– 9 żetonów jednostek powietrznych
– 4 żetony chmur
– 3 żetony lotnisk
– 1 żeton artylerii przeciwlotniczej
– 3 kości strzału
– 10 znaczników strzału
– wskaźnik zużycia paliwa
– planszę
– instrukcję
Już na pierwszy rzut oka rzucają nam się żetony chmur, które są nowością względem gry 303 Bitwa o Wielką Brytanię. Dzięki nim będziemy mieli możliwość wykonania pewnej ciekawej akcji, o której powiem za chwilę.
Sama rozgrywka jest bardzo podobna do tej, którą mieliśmy w wersji z Wielką Brytanią. Ustawiamy samoloty na pozycjach startowych i poruszamy się nimi po planszy złożonej z hexagonów. Jeden z graczy wciela się w rolę polskich pilotów, którzy będą bronić Warszawy, a drugi w rolę pilotów niemieckich, którzy będą chcieli zdobyć Warszawę.
W każdej kolejce możemy poruszyć się każdym samolotem maksymalnie o trzy pola, a bombowcem o dwa. Jeżeli zetkniemy się z jednostką lotniczą rywala to następuje faza ataku. Ilość strzałów, które możemy oddać zależy od tego ile ruchów danym samolotem zaoszczędziliśmy w danej kolejce. Jeżeli np. wykonaliśmy jeden ruch z trzech możliwych i natrafiliśmy na rywala, to wtedy możemy oddać dwa celne strzały. To, czy strzał jest celny zależy od rzutu kostką. Mamy 50% szans na celne trafienie. Jeżeli jeden strzał będzie celny, wtedy odwracamy kartonik na drugą stronę, gdzie widnieje sygnaturka popsutego samolotu. Drugi celny strzał będzie oznaczał zniszczenie jednostki. Żeby usprawnić nam rozgrywkę w grze mamy kostki amunicji, które kładziemy na każdym samolocie zdolnym do ataku, dzięki czemu najpierw możemy przemieścić wszystkie jednostki, a potem przejść do fazy ataku wiedząc ile maksymalnie obrażeń możemy zadać.
Celem gry jest zdobycie Warszawy (jeżeli gramy jednostką niemiecką) albo obrona Warszawy (gdy gramy jednostką polską). Gracze na całą grę mają jedynie 8 rund, które odznaczamy na górze planszy za pomocą wskaźnika paliwa. Upływający czas w grze będzie determinować podejmowaną przez graczy strategię, co jest niewątpliwie ogromną zaletą tej gry. Jeden gracz będzie za wszelką cenę starał się atakować i podejmować bardziej ryzykowną strategię, drugi będzie szukał możliwości blokowania i utrudniania gry rywalowi, tak aby obronić Warszawę przez 8 rund.
Pewną zmianą w stosunku do poprzedniej wersji jest pojawienie się chmur, które umieszczamy w dowolnym miejscu na planszy. Chmury pozwalają na schowanie się jednostek lotniczych. Jeżeli więc jakiś samolot czy bombowiec wleci w chmurę, to w tej kolejce jest niewidoczny dla swojego przeciwnika, przez co nie można go zaatakować. To bardzo fajna modyfikacja, która dodaje nam kilka możliwości strategicznych (zarówno dla strony atakującej jak i broniącej). Fajne jest też to, że chmury można dowolnie ustawiać na początku rozgrywki, dzięki czemu gra zawsze będzie niepowtarzalna.
Ja ze swojej strony zachęcam Was też do pewnej modyfikacji, która polega na tym że gracz, który może oddać dwa strzały jednym samolotem decyduje czy chce oddać jeden celny strzał, czy woli rzucać dwiema kośćmi (przez co może oddać zarówno dwa niecelne jak i dwa celne strzały). Ten wariant sprawi, że gra będzie mieć mniej elementów losowości.
Losowość – gra jest losowa w momencie rzutu kośćmi. Możemy zastosować jednak pewną modyfikację, która tę losowość nam zmniejszy (patrz rozdział Modyfikacje).
Złożoność – prosta gra, ale emocjonująca z racji upływającego czasu (a w zasadzie rund). Kontrolowanie kilku statków sprawia, że gra nie jest banalna i wymaga pomyślenia nad ruchem.
Interakcja – gracze mają odmienne cele w grze, wzajemnie się też atakują, jest więc w tej grze bardzo dużo interakcji.
Mechanika – mechanika jak i pomysł na grę pasują do siebie bardzo dobrze. Gra się w to naprawdę dobrze, nie ma tutaj strategii dominującej i co najważniejsze – żadna ze stron nie ma łatwiejszego zadania.
Wykonanie – wykonanie bez zarzutu, a na największy plus zasługuje edukacyjna instrukcja, która zawiera wiele ciekawostek historycznych. To sprawia, że gra spodoba się miłośnikom historii.
Podobnie jak poprzedniczka, tak i 111 Alarm dla Warszawy jest grą, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom historii. Porusza ona bowiem bardzo ważny temat historyczny, o którym zwłaszcza młodzi ludzie często nie mają pojęcia. Jest to więc nie tylko bardzo dobra gra logiczno-strategiczna, ale także ciekawy element edukacyjny. Walory historyczne są o tyle mocniejsze, że do gry dołączona jest instrukcja z opisem ciekawostek historycznych związanych z powyższym tematem.
111 Alarm dla Warszawy to udana kontynuacja serii gier o tematyce wojennej Wydawnictwa IPN. Instytut dzięki takim pozycjom w najlepszy z możliwych sposobów stara się budować świadomość historyczną wśród Polaków. W tej grze docenić trzeba nie tylko aspekt edukacyjny, ale sam fakt że to jest po prostu bardzo ciekawa i szybka gra strategiczna, która potrafi wciągnąć na dłuższy czas. Bardzo dobrze oceniam też dodatki w formie chmur czy lotnisk, które ubarwiają tę grę i czynią ją jeszcze bardziej ciekawą. Z pewnością jest to pozycja, która zadowoli wielbicieli gier logiczno-strategicznych.
111 – Alarm dla Warszawy – Wydawnictwo IPN
Ilość graczy: Gra dla 2 osób
Wiek: Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 8 roku życia
Czas gry: ok. 15 minut
Egzemplarz gry do recenzji przesłało Wydawnictwo IPN.
Mam i polecam! Grę dostałem od przyjaciela który uwielbia historię zwłaszcza II wojny światowej. Ja za historią może nie przepadam ale lubię gry planszowe i ta jest naprawdę fajna i szybko się tłumaczy zasady dla innych.
fajna i bardzo tania gra strategiczna