Top Secret

top secretLubisz analizować i szukać poprawnych odpowiedzi? A może masz w sobie żyłkę agenta i ryzykanta? Jeśli tak, to wydawnictwo FoxGames przygotowało grę, skrojoną na miarę każdego wielbiciela takich klimatów. Czas na recenzję gry Top Secret, w której będziemy odgadywać jaki numer licencji mają agenci rywala, a ten kto zrobi to najszybciej ten wygra cały pojedynek.

Zawartość gry:
top secret

Cała armia agentów w komplecie.

W skład gry wchodzi 20 podstawek i 20 kartoników przedstawiających postaci agentów oraz 20 kart z numerami ich legitymacji. Gra jest 2-osobowa, więc każdy z graczy będzie miał 10 agentów, a każdy z nich ma swój unikalny numer legitymacji – od 000 do 009. Wykonanie poszczególnych elementów jest naprawdę solidnie, zwłaszcza karty zasługują na oddzielną pochwałę. Są one mocne i wyglądają na bardzo trwałe. Całość utrzymana jest w humorystycznym klimacie.

Rozgrywka:

Na początku rozgrywki ustawiamy na stole wszystkich agentów w taki sposób, by byli oni odwróceni plecami do naszego rywala. To ważne, bo istotą tej gry będzie odgadnięcie jaki numer legitymacji ma dany agent. W pierwszej fazie gry gracze odrzucają sobie nawzajem trzech agentów (w dalszym ciągu nie widząc ich numerów, wszak to są tajni agenci!). Pozostanie więc nam na stole po 7 agentów z obydwu stron.

W tym momencie przechodzimy do drugiej fazy gry, w której będziemy już korzystać z kart. Każdy gracz otrzymuje 10 kart swojego koloru, tasuje je i siedem z nich układa przed rywalem, tak aby był widoczny numer. W ten sposób w ręce zostaną nam trzy karty. Teraz zadaniem obydwu graczy jest ustawienie swoich pionków agentów (tych siedmiu, które pozostały nam na stole) na kartach rywala zgodnie z bardzo prostymi zasadami:

  • Nie można ustawić pionka agenta na karcie o tym samym numerze.
  • Jeżeli numer legitymacji na pionku agenta jest wyższy od numeru na karcie, to ustawiamy pionek na znaczniku (+).
  • Jeżeli pionek ma niższy numer niż jest na karcie, wtedy stawiamy go na znaku (-).
top secret gra

Przykładowe ustawienie pionków na kartach. Teraz czas na prawdziwą rozgrywkę!

Po wykonaniu tej operacji gracze przechodzą do właściwej fazy gry, czyli namierzania agenta. Naszym celem jest zamienianie kart które mamy w ręce z kartami, z kartami które są pod pionkami, tak aby w końcu trafić na ten właściwy numer i by zdemaskować agenta. W każdej kolejce zamieniamy jedną kartę. Jeżeli więc mamy na starcie np. kartę z numerem 5 i pionek stoi na polu „+”, to wiemy już że nasz agent ma numer 006, 007, 008 albo 009. Powinniśmy w tym momencie położyć jedną z tych wyższych kart i sprawdzić jaka będzie reakcja przeciwnika. Jeśli np. położyliśmy kartę 007 i dostaliśmy znak „-” to już wiemy że agent którego namierzamy ma numer 006. W następnej kolejce jeśli położymy kartę 006 na tym pionku to agent zostanie zdemaskowany.

top secret gra

Agent 007 został skutecznie namierzony.

Cel gry:

Celem gry jest jak najszybsze zdemaskowanie wszystkich agentów znajdujących się po stronie rywala. Gracz, który zrobi to jako pierwszy wygrywa całą partię.

W tym momencie u wielu osób pojawia się pytanie, czy przypadkiem gra nie jest schematyczna. Teoretycznie bowiem moglibyśmy się spodziewać, że zawsze kiedy jest komunikat typu: „006+” to racjonalnym ruchem będzie zawsze położenie karty 008. Dlaczego akurat takiej? Bo nie dość, że ta karta daje 33% szans na trafienie (bowiem może być 007, 008 lub 009) to jeszcze daje 100% szans na trafienie w dwóch ruchach (jak dostaniemy komunikat „008-” to znaczy że to będzie 007, a jak „008+” to będzie 009). Wybór karty 007 czy 009 także daje 33% szans na trafienie w pierwszej turze, ale już nie daje gwarancji trafienia w dwóch ruchach (komunikat „007+” czy „009-” nadal nie wyjaśnia nam wszystkiego). Takie najbardziej racjonalne kombinacje będą także w przypadku innych kart – po prostu teoretycznie zawsze najbardziej opłacalnym ruchem będzie podanie możliwie jak najbardziej środkowej wartości z danego przedziału.

Jednak tu gra bardzo mile mnie zaskoczyła, bo jest dość odporna na takie schematy. Jak to możliwe? To bardzo proste – cóż z tego, że ja wiem że racjonalne będzie położenie np. karty 008, skoro w ręce mam 000, 002 i 009? Teoretycznie mógłbym więc podmienić jakąś kartę z kartą 008, która leży na stole. Ale tutaj znowu – przy 008 będzie pewnie komunikat „-” i położenie karty 000 czy 002 jest dalekie od optymalnego zachowania. Krótko mówiąc – gra wymusza na graczu podejmowanie pewnego ryzyka i to jest bardzo, ale to bardzo fajne. Musimy kalkulować, szukać optymalnych rozwiązań, ale prawie nigdy nie znajdziemy rozwiązania idealnego. Trzeba więc podejmować mądre decyzje z dozą racjonalnego ryzyka, co przynosi masę frajdy. A jeśli jeszcze nasz rywal będzie miał trochę więcej szczęścia i dość szybko namierzy 2-3 agentów uzyskując przewagę, to tym bardziej będziemy zmuszeni do ryzykowania, a nie kalkulowania.

top secret foxgames

Przykład rozgrywki, który udowadnia że gra nie jest schematyczna. Teoretycznie najlepiej byłoby wyłożyć kartę 006 lub 007 by namierzyć agenta, jednak takich kart nie mamy w ręce. Musimy więc albo wyłożyć 008, albo namierzać innego agenta.

Gdybym miał się do czegoś przyczepić, to chyba tylko do tego, że na rogach kart nie ma wydrukowanych numerów – taki zabieg zapobiegłby zasłanianiu przez pionek numeru karty, co czasem się zdarza. Nie jest to jakiś może wielki problem, bo wystarczy stawiać pionek nieco z boku, ale zwróciłem na to uwagę podczas testowania.

Jaka to jest gra?

Losowość – moim zdaniem gra w bardzo niewielkim stopniu jest losowa. Decydujący wpływ na końcowy wynik rozgrywki ma umiejętność szacowania, planowania kolejnych decyzji i ich analizowania.
Złożoność – gra jest prosta, ale wymaga od gracza pomyślenia nad ruchem. Ten kto podejmuje bardziej przemyślane decyzje ma większe szanse na wygraną.
Interakcja – nie mamy wpływu na to co zrobi nasz rywal. Interakcja ogranicza się do oceny czy dana liczba jest większa czy mniejsza.
Mechanika – gra jest dobrze przemyślana i nie widzę tutaj większych błędów jeśli chodzi o samą rozgrywkę. Jak na grę logiczno-analityczną jest bardzo szybka.
Wykonanie – karty wykonane są bardzo solidnie, to samo mogę powiedzieć jeśli chodzi o figurki. Jedyną rzeczą którą bym zmienił, to dałbym numery agentów także w rogach kart, tak aby ich widoczność była lepsza.

Dla kogo jest to gra?

Gra przypadnie do gustu głównie osobom, które lubią analizować i kalkulować. Nie jest to gra polegająca na rzucaniu kostek, przesuwaniu pionków i liczeniu na dobry układ na planszy. Losowość w tej grze jest niewielka, co akurat dla mnie jest sporą zaletą. Tu musimy samodzielnie dochodzić do tego jakie jest poprawne rozwiązanie, a im lepiej organizujemy swoją partię, tym szanse na zwycięstwo są większe. Trzeba też mieć na uwadze, że gra jest przeznaczona tylko dla dwóch osób, więc może być świetnym prezentem dla pary, ale już nie sprawdzi się jako gra rodzinna. Rozegranie partii jest naprawdę szybkie, co sprawia że Top Secret będzie świetnym przerywnikiem w naszych codziennych sprawach.

top secret gra planszowa

Wszystkie figurki bez problemu mieszczą się w niewielkim pudełku.

Podsumowanie:

Grałem w tę grę naprawdę sporo i przyznam szczerze – gra mnie bardzo zaskoczyła. W każdej partii musimy trochę kalkulować, trochę ryzykować, trochę analizować i jeszcze starać się trochę zapamiętać co działo się wcześniej – tak aby wiedzieć jakie numery są już wykluczone u danego agenta. A jakby tego jeszcze było mało, to trzeba mieć też tę odrobinę szczęścia. Dopiero kiedy te wszystkie elementy zadziałają to możemy świętować zwycięstwo. Nie jest to może gra bardzo rozbudowana, ale jest za to bardzo przyjemna w rozgrywce. Ja takie gry logiczno-analityczne bardzo lubię, a Top Secret doceniam tym bardziej, że takich tytułów nie jest zbyt dużo na naszym rynku.

Informacje o grze:

Top Secret – Wydawnictwo FoxGames
Ilość graczy: Gra dla 2 osób
Wiek: Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 7 roku życia
Czas gry: ok. 15 minut
Egzemplarz gry do recenzji przesłało wydawnictwo FoxGames.

4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Karol

jak ktoś lubi gry w których trzeba troszkę pogłówkować by wygrać to w sumie ta gra jest jedną z ciekawszych w tej kategorii

derun

nie wiem jak to działa, ale moja dziewczyna polubiła tę grę mimo iż nie przepada za takimi analizami ;) Dobra gra na dwie rundki wieczorkiem

Dariusz

Bardzo dobre recenzje, nie tylko tej gry. Czekam na kolejne. Można się spodziewać np. Ataku Zombie albo Patchworku? Ostatnio głośno o nich :-)