Mnożenie ułamków dziesiętnych

Mnożenie ułamków dziesiętnych wykonujemy nieco inaczej niż dodawanie lub odejmowanie. Po pierwsze przy mnożeniu raczej powinniśmy unikać wykonywania działań w pamięci, bo bardzo łatwo o błąd, kiedy nie jesteśmy wprawieni w takich obliczeniach. Po drugie w dodawaniu/odejmowaniu ważne było to, byśmy zapisywali poszczególne ułamki dziesiętne „przecinek pod przecinkiem” – w mnożeniu tak robić nie musimy. A jak należy wykonać takie mnożenie, aby uniknąć wszelkich pomyłek?

Chcąc pomnożyć pisemnie dwa ułamki dziesiętne musimy zapisać je jeden pod drugim, tak aby ostatnie cyfry obydwu ułamków były jedna pod drugą. Następnie wykonujemy mnożenie tak, jakby to były zwykłe liczby naturalne (czyli kompletnie pomijamy przecinki). Na koniec musimy policzyć ile cyfr po przecinku jest w pierwszym i drugim ułamku. Tyle liczb ile łącznie jest po przecinku w obydwu liczbach, tyle musimy odliczyć od końca w wyniku naszego mnożenia i tam musimy wstawić przecinek. Wszystko wyjaśnią poniższe przykłady:
Musimy wykonać działanie \(1,2 \cdot 2,3\). Jak to zrobić? Zwróć uwagę, że w pierwszym i drugim ułamku mamy jedną cyfrę po przecinku. Łącznie w obydwu tych ułamkach mamy więc dwie cyfry po przecinku – to znaczy, że w naszym końcowym wyniku tego mnożenia będziemy mieć dwie cyfry po przecinku.

$$\;\;1,2 \\
\cdot 2,3 \\
\overline {\quad 3\;6\;\;} \\
+ 2\;4\;\quad \quad \\
\overline {\quad 2,7\;6 \quad\;\;}$$

(Zwróć uwagę na miejsce, gdzie postawiono przecinek – mamy dwie cyfry po przecinku)

Teraz chcemy wymnożyć \(1,212 \cdot 2,3\). W pierwszym ułamku mamy trzy cyfry po przecinku, a w drugim tylko jedną. To znaczy, że w naszym wyniku będziemy mieć cztery cyfry po przecinku.

$$\quad1,2\;1\;2 \\
\cdot \quad\quad 2,3 \\
\overline {\quad 3\;6 \;3\;6} \\
+\;2\;4\;2\;4\quad \quad \\
\overline {\quad 2,7\; 8\; 7\; 6\quad}$$

(Zwróć uwagę na miejsce, gdzie postawiono przecinek – mamy cztery cyfry po przecinku)

Pamiętaj! Mnożąc ułamki dziesiętne sposobem pisemnym nie musimy ustawiać ułamków „przecinek pod przecinkiem” tak jak to ma miejsce w przypadku dodawania/odejmowania.
Pamiętaj! Zawsze oblicz ile miejsc po przecinku jest w obydwu wymnażanych przez Ciebie ułamkach i pamiętaj, że suma tej liczby miejsc oznacza ile miejsc po przecinku będziemy mieć w naszym wyniku mnożenia.
9 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
NIKI

A co jeżeli na końcu liczby przez którą mnożymy ułamek znajduje się liczba 0?

Bagieta
Reply to  NIKI

To przesuwamy liczbę, czyli wysuwamy zera

gal

chciałoby się rzec – mega proste

Natilson

Zapamiętam, że przy mnożeniu ułamków dziesiętnych w wyniku musi być tyle miejsc po przecinku ile w sumie jest miejsc po przecinku w każdej mnożonej liczbie

kora

bardzo fajne

Wiktoria

dużo nauczę się do ułamków

Jakubiak S

Bardzo fajne Serdecznie Polecam:)

Sticherkaaa

Boziu, gdyby nie ta stronka poległabym wczoraj na sprawdzianie! Dziękuję serdecznie komuś, kto stworzył to cudo! :D