Dino kontra Dino

dino kontra dino gra recenzjaDzisiaj cofniemy się do czasów dalekiej prehistorii, kiedy to żyły jeszcze dinozaury walczące o swoje przetrwanie. A czyhały na nie liczne zagrożenia, które przetrwać mogły tylko najlepiej przystosowane jednostki. Właśnie w tym klimacie utrzymana jest najnowsza gra, która dedykowana jest najmłodszym miłośnikom dinozaurów. Przed Wami „Dino kontra Dino”.

Zawartość gry:

Niewielkie pudełko z grą skrywa w sobie:
– 45 kart dinozaurów
– 30 kart wydarzeń
– figurkę dinozaura
– plakat z dinozaurami
– instrukcję

dino kontra dino granna

Zawartość w skromnym pudełku. Dodatkowo do gry dołączony jest dwustronny plakat.

Już po zestawie widzimy, że mamy styczność z grą karcianą, w której to dinozaury będą mierzyć się z poszczególnymi wydarzeniami, o czym opowiem za chwilę. Dla miłośników wszystkiego co jest związane z dinozaurami szczególną gratką będą grafiki poszczególnych dinozaurów z ich opisem cech. A jak będzie wyglądać sama rozgrywka?

Rozgrywka:

Gra jest niebywale prosta, a samo rozpoczęcie rozgrywki bardzo szybkie do przygotowania. Najmłodszy gracz otrzymuje figurkę dinozaura, a każdy gracz do swojej ręki dostanie trzy karty. Na środku stołu kładziemy dodatkowo stos kart z dinozaurami i stos kart wydarzeń. I już możemy rozpoczynać.

dino kontra dino instrukcja

Przygotowanie do gry jest proste i bardzo szybkie.

W każdej kolejce przyglądamy się wierzchniej karcie wydarzenia, odczytujemy jej treść i staramy się wybrać z naszej ręki jednego z trzech dinozaurów, który najlepiej poradzi sobie z danym zjawiskiem. Jak na wstępie Wam powiedziałem, każdy dinozaur ma swoje specjalne cechy opisane ikonkami. Są to: drapieżność, rozmiar, szybkość i zdolność adaptacji. Im więcej ikonek, tym lepszy w danej dziedzinie jest nasz stwór. No dobrze, a skąd będziemy wiedzieć który dinozaur lepiej sobie poradzi z danym wydarzeniem? Otóż kiedy wszyscy gracze wyłożą swoje dinozaury wtedy odwracamy kartę wydarzenia i sprawdzamy jaka cecha była w tym momencie poszukiwana. Ten, kto ma na swojej karcie najwięcej ikonek danego rodzaju, ten wygrywa dane starcie i bierze kartę wydarzenia na swoją stronę.

dino kontra dino gra planszowa

Starcie wygrywa dinozaur gracza na dole, bowiem ma on więcej ikonek adaptacji, a te były poszukiwane podczas uderzenia meteorytu.

Po każdej kolejce zwycięzca bierze na swoją stronę figurkę dinozaura oraz kartę wydarzenia, a wszyscy dobieramy po jednej karcie, tak aby mieć w ręce cały czas trzy stwory do dyspozycji. Figurka dinozaura jest takim języczkiem u wagi, bowiem rozstrzyga wszelkie remisy na naszą korzyść, co według moich obserwacji ma dość spore znaczenie. Ważną uwagą jest jeszcze to, że o ile zazwyczaj o zwycięstwie/porażce decyduje jedna cecha bohatera, tak zdarza się na kilku kartach, że nasz dinozaur będzie oceniany pod kątem dwóch parametrów i dopiero ich suma wskaże triumfatora w danym wydarzeniu.

Cel gry:

Grać tak będziemy do momentu, aż wyczerpie się nam talia kart dinozaurów. Na koniec wygrywa ten gracz, który zbierze najwięcej kart wydarzeń. To oznacza, że grę wygra ta osoba, która najlepiej będzie oceniać jakie cechy są potrzebne w danym momencie i tym samym najkorzystniej będzie rozdysponowywać swoimi dinozaurami.

dino kontra dino opinie

Przykładowe karty dinozaurów i wydarzeń. Jak widzicie, są dinozaury lepsze (mające ogólnie więcej ikonek) i gorsze. To właśnie odpowiednie dysponowanie tymi słabszymi dinozaurami jest kluczem do sukcesu.

Karty dinozaurów przybywają nam do ręki losowo. Będzie się więc niestety czasami okazywało, że nie mamy kompletnie szans na zwycięstwo w danej rundzie, bo nawet jeśli będziemy wiedzieć jaka cecha jest pożądana, to akurat ta cecha może być słabo reprezentowana przez naszych wybrańców. Trzeba w tym momencie myśleć jakiego stwora się najlepiej pozbyć, ale tutaj znowu – nie wiemy co będzie następne, a może akurat w przyszłej rundzie dany dinozaur byłby pożądany.

Jednak nie to było dla mnie największym problemem. Gra jest przyjemna do momentu, kiedy nie zacznie w nią grać ktoś, kto jest spostrzegawczy. Karty wydarzeń są ponumerowane od 1 do 35. I tak się niestety składa, że cechy znajdujące się z tyłu kart nie są losowo rozdysponowane, tylko idą po kolei. Nie mając więc kart przed oczami już z głowy mogę Wam powiedzieć, że karta z numerem 3 wymaga cechy „szybkość”, a np. 13 premiuje „rozmiar”. Dzieje się tak dlatego, że karty wydarzeń od 1 do 6 mają cechę „szybkość”, 7-12 premiują „drapieżność” itd. Czasem w tym zestawieniu znajdą się karty promujące coś jeszcze dodatkowo, ale to tylko tyle. Dopiero pod koniec numeracji mamy pewną losowość. Tak więc jeśli nie chcecie dzieciom psuć zabawy, to zachowajcie tę wiedzę w tajemnicy.

dino kontra dino gry planszowe

Karty z numerami od 13 do 18 wymagają cechy „rozmiar”, co może być dla spostrzegawczych graczy pewnym ułatwieniem w dalszych rozgrywkach.

A jak grały dzieci, które nie rozgryzały gry tak jak ja, tylko po prostu wczuwając się w rolę desygnowały kolejne dinozaury do nowych zagrożeń? Nie ma co ukrywać, że bawiły się zdecydowanie lepiej, zwłaszcza chłopcy. Dla dzieci frajdą było to, że walczą między sobą, że coś je zaskakuje przy wyborze, a czasem nawet sprzeczały się, że to ich dinozaur powinien wygrać, bo jest lepszy. Tak więc jak ktoś wczuje się w klimat, to i może się wciągnąć w bezpośrednią rywalizację.

Jaka to jest gra?

Losowość – no nie ma co ukrywać, ale tej losowości jest dość sporo i dopiero później istotne stają się decyzje graczy, którzy operują na tym co mają w ręce.
Złożoność – gra jest bardzo prosta, bo i kierowana jest do najmłodszych. Zasady są szybkie do wyjaśnienia i nie ma też żadnych problemów z regułami w trakcie gry.
Interakcja – w grze jest sporo elementów bezpośredniej rywalizacji między graczami, bo finalnie na końcu mamy starcie dinozaurów, które wypuszczamy z ręki na stół.
Mechanika – pomysł na grę dla dzieci nie był zły, ale gdyby kart wydarzeń było znacznie więcej i gdyby uniknięto tego błędu z ujawnioną numeracją kart, to gra byłaby z pewnością lepsza.
Wykonanie – tutaj nic szczególnego nie da się zarzucić, wszystkie elementy są wykonane poprawnie.

Dla kogo jest to gra?

Targetem tej gry są niewątpliwie dzieci, zwłaszcza te które lubią rywalizować między sobą. Tematycznie gra podoba się bardziej chłopcom i to chyba oni wynoszą z gry największą radość, zwłaszcza kiedy lubią klimaty związane z dinozaurami. Dzieci też bardzo fajnie przywiązują się do swoich potworów i starają się wypuszczać do boju jak najlepsze dinozaury, byleby tylko wygrać z rówieśnikiem. Tu pożyteczną sprawą jest też to, że dzieci uczą się gospodarować tym co mają, bo są karty lepsze i gorsze, a żeby wygrać trzeba umiejętnie rozdzielać przede wszystkim cechami tych słabszych dinozaurów, tak by za ich pomocą ugrać najwięcej co się da.

Podsumowanie:

„Dino kontra Dino” to gra, która opiera się na bezpośredniej rywalizacji pomiędzy dinozaurami każdego z graczy w odniesieniu do konkretnego wydarzenia na stole. Wygrać może tylko jeden dinozaur, a to sprawia, że dzieci potrafią się tym bardzo emocjonować, mając poczucie że to „ich dinozaur” wygrywa lub przegrywa. Właśnie te emocje towarzyszące grze są chyba jej największą zaletą. Mimo tego mam jednak odczucie, że można było w paru kwestiach grę poprawić, dzięki czemu frajdę z gry miałyby nie tylko pociechy, ale także ich rodzice lub starsze rodzeństwo.

Informacje o grze:

Dino kontra Dino – Wydawnictwo Granna
Ilość graczy: Gra dla 2-6 osób
Wiek: Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 7 roku życia
Czas gry: ok. 15 minut
Egzemplarz gry do recenzji przesłało Wydawnictwo Granna

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments