Carcassonne

carcassonneNiezależnie od tego jakimi parametrami mierzylibyśmy popularność gier planszowych jedno jest pewne – Carcassonne w każdej z tych kategorii będzie w absolutnej czołówce. To ogromny hit, który sprzedaje się w milionowych nakładach, podbijając z roku na rok serca nowych graczy. Panie i Panowie, czas na wyczekiwaną recenzję światowej klasyki w nowej odsłonie graficznej.

Zawartość gry:

Zanim przejdziemy do emocji związanych z samą grą przyjrzyjmy się zawartości pudełka. W skład gry wchodzą:
– 72 kafelki terenu
– 40 pionków (po 8 dla każego gracza)
– 5 opatów (jako mini dodatek do gry)
– plansza z torem punktacji
– instrukcja

carcassonne gra

Wszystkie elementy wchodzące w skład gry.

Całość utrzymana jest w bardzo przyjemnym i rodzinnym klimacie, przypominającym trochę kolorowe i barwne gry komputerowe. Dobrze przemyślano też wypraskę, w której znalazło się wyprofilowane miejsce na wszystkie kafelki.

Rozgrywka:

Przygotowanie do gry jest bardzo proste, bo tak naprawdę polega na przydzieleniu pionków i ułożeniu stosu kafelków, które w trakcie gry będziemy dobierać. Na stole układamy planszę z punktacją oraz pierwszy kafelek startowy i w zasadzie jesteśmy już gotowi przystąpić do właściwej rozgrywki.

Każdy gracz w swojej turze dobiera płytkę z terenem i dokłada ją do już istniejących dróg i zabudowań. Warunek jest w zasadzie tylko jeden – nowopołożony kafelek musi pasować tematycznie do tego co dokładamy (np. być kontynuacją drogi lub budynku).

carcassonne gra opinie

Przykładowe płytki, które możemy spotkać w trakcie gry.

Po wyłożeniu wylosowanego kafelka możemy na budowanej w ten sposób planszy położyć swój pionek, który w zależności od tego gdzie się znajdzie zamieni się w odpowiednią postać. Nasze pionki mogą przybrać formę:
– Rozbójnika – gdy ustawimy go na drodze
– Mnicha – gdy wyłożymy go na klasztorze
– Rycerza – gdy położymy go w mieście
– Chłopa – gdy znajdzie się na polu

carcassonne gra planszowa

Żółty gracz postawił swój pionek na klasztorze, który w tym momencie stał się mnichem.

I tu jest kluczowa sprawa – pionek możemy położyć na wyłożonym kaflu tylko wtedy, gdy danego elementu terenu nie zajmuje już inny gracz. Przykładowo, nie możemy położyć swojego rozbójnika na drodze, jeśli gdzieś na jej przedłużeniu stoi już nasz rywal, tak samo jak nie możemy położyć rycerza na mieście, które jest już zajęte przez konkurenta. Gracze mają ograniczoną liczbę pionków, więc będą musieli wybierać w które miejsce warto wysłać poddanych.

Kiedy dany element terenu zostanie domknięty (np. ukończymy miasto, albo droga będzie miała swój początek i koniec), wtedy zdobywamy za to odpowiednią liczbę punktów, a pionek wraca do naszej puli, dzięki czemu możemy go później gdzieś ustawić. Gramy tak aż do skończenia się wszystkich dostępnych płytek terenu.

carcassonne gra recenzja

W tym przypadku domknięte zostało miasto (otoczone ze wszystkich stron murami) oraz droga, która ma początek i koniec na skrzyżowaniach. Gracze mogą zdjąć więc pionki z planszy i wystawić je w innym miejscu.

Cel gry:

Zadaniem gracza jest zdobycie na koniec gry jak największej liczby punktów. Punkty otrzymujemy na bieżąco w trakcie gry za ukończenie drogi, miasta oraz klasztoru (o ile znajduje się tam nasz pionek). Na koniec gry otrzymamy jeszcze punkty za pole pomiędzy drogami na którym znajduje się nasz rolnik oraz za niedokończone elementy. Zasady punktacji są bardzo proste:
– 1 punkt za każdy kafelek wchodzący w skład drogi, na której jest nasz rozbójnik
– 2 punkty za każdy kafelek wchodzący w skład miasta, na którym stoi nasz rycerz
– 1 punkt za klasztor z naszym mnichem oraz 1 punkt za każdy kafelek otaczający ten klasztor
– 1 punkt za każde pole na którym znajduje się nasz chłop (granice zasięgu pola wyznaczają drogi) oraz 3 punkty za każde ukończone miasto, z które te pole graniczy
– 2 dodatkowe punkty za kafelek, na którym znajduje się znacznik tarczy

carcassonne gra planszowa recenzja

Po lewej stronie znajduje się kafelek z tarczą.

Może się też zdarzyć, że po dołożeniu jakiegoś kafelka złączymy dwa oddzielne do tej pory elementy, przez co dwóch graczy znajdzie się na wspólnej części drogi czy miasta. Wtedy punkty dostaje ten, to ma na danym terenie przewagę.

Gra w dużym uproszczeniu polega na tym, by umiejętnie rozdzielać swoje jednostki na planszy i tak rozbudowywać poszczególne obszary, by elementy które są pod naszą kontrolą były możliwie jak najwartościowsze i jak najszybsze do zakończenia. Oprócz tego, będziemy musieli chcieli trochę utrudniać życie naszym rywalom, tak aby nie tworzyli oni idealnych połączeń, które dałyby im bardzo dużo punktów.

Modyfikacje:

W podstawowej wersji gry otrzymujemy także mini dodatek o nazwie „Opat”. Każdy gracz otrzymuje jeden dodatkowy pionek w nieco odmienionym kształcie, który może położyć na ogrodzie lub klasztorze. Zasady punktacji będą identyczne jak w przypadku zwykłych mnichów, z tą jednak różnicą, że opata w każdej chwili możemy zdjąć z planszy i ustawić później w inne miejsce. Innych podwładnych musimy trzymać na planszy aż do momentu, kiedy nie zakończymy całej budowy danego elementu.

carcassonne gra planszowa

Opat może zająć miejsce w ogródku albo na klasztorze. W każdej chwili możemy go zdjąć z planszy.

Nie jest to jednak jedyny dodatek, jaki możemy spotkać w Carcassonne. Łącznie wydano już około 20 różnych dodatków, które dodają nowe mechanizmy i elementy, urozmaicając nam w ten sposób grę. Pod względem modyfikacji ta gra nie ma sobie równych, dzięki czemu nie ma mowy o nudzie.

carcassonne gra planszowa opinie

Kafelki z ogrodami i pionki wchodzące w skład dodatku dołączonego do podstawowej wersji gry.

Jaka to jest gra?

Losowość – trochę tej losowości występuje, a to chociażby za sprawą tego, że kafelki trafiają do naszej ręki dość przypadkowo. Pozostałe decyzje zależą już wyłącznie od samych graczy.
Złożoność – bardzo proste zasady gry, które w głównej mierze dotyczą tylko sposobu naliczania punktów. Gra jest w dodatku mocno intuicyjna, dzięki czemu nie ma problemu z szybkim wprowadzeniem nowych graczy do rozgrywki.
Interakcja – w podstawowej wersji gry Carcassonne interakcja ogranicza się w zasadzie do rywalizacji o poszczególne elementy terenu. Nie spotkamy się tu też z interakcją negatywną, gdzie ktoś mógłby coś komuś zabrać, dzięki czemu gra dobrze wpasowuje się w segment gier rodzinnych.
Mechanika – sam fakt, że jest to światowy hit jest najlepszą rekomendacją dla mechaniki, która jest naprawdę dobrze wyważona i zbalansowana. Gracz skupia się na własnych posunięciach, ale jednocześnie nie jest oderwany od tego co ogólnie dzieje się na planszy.
Wykonanie – grafiki są udane i przyjemne dla oka, ale na największy plus zaliczyłbym chyba samą trwałość tych kafelków, bo są bardzo solidne.

Dla kogo jest to gra?

Gra jest bardzo dobrym wyborem dla osób, które rozpoczynają przygodę z planszówkami i szukają tytułu, w który mogą zagrać z całą rodziną. Śmiało można powiedzieć, że jest to jedna z najlepszych gier, która może nas wprowadzić w świat planszówek. Także zaawansowani gracze znajdą w Carcassonne coś dla siebie, a to za sprawą licznych dodatków do gry, które wprowadzają trochę nowości.

Podsumowanie:

Carcassonne to gra, która jest jedną z najlepszych gier rodzinnych na świecie, o czym świadczy chociażby jej nakład – do tej pory sprzedano już ponad 10 milionów sztuk. W czym tkwi sekret i sukces tej gry? Myślę, że w dwóch rzeczach. Po pierwsze, gra ma bardzo proste zasady, mimo iż wygląda na dość rozbudowany tytuł. Po drugie mimo iż w Carcassonne trzeba analizować jaki ruch wykonać, to jednak nie mamy tutaj paraliżu decyzyjnego i wydłużającej się rozgrywki. Tak naprawdę nasz wybór ogranicza się do tego gdzie wyłożyć wylosowany kafelek i czy umieścić tam swojego podwładnego. To wszystko. Dzięki temu gra jest prosta, choć niebanalna. Już sama podstawowa wersja gry przynosi wiele frajdy dla graczy w każdym wieku, a jeśli do tego dołożymy dodatki do gry, to otrzymujemy naprawdę potężną dawkę rozrywki dla całej rodziny.

Informacje o grze:

Carcassonne – Wydawnictwo Bard
Ilość graczy: Gra dla 2-5 osób
Wiek: Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 7 roku życia
Czas gry: ok. 35 minut
Egzemplarz gry do recenzji przesłało Wydawnictwo Bard

carcassonne mistrzostwa turniej

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Karol

ooo nawet nie wiedziałem że w moim mieście jest taki turniej. są wakacje to się chyba skuszę (o ile nie wyjadę gdzieś) bo kiedyś sporo w to grałem i mam nawet jeden dodatek do tej gry.