Activity

activity graWiele osób szuka gier planszowych by móc bawić się w dużym gronie podczas różnych spotkań czy imprez. Stworzenie dobrej gry imprezowej nie jest łatwe, bo z jednej strony gra musi mieć proste zasady, a z drugiej powinna wywołać dużo śmiechu i emocji. Dziś przedstawiam Wam absolutny hit gier imprezowych, który wykorzystuje znane i sprawdzone formaty takie jak kalambury. Przed Wami recenzja gry Activity.

Zawartość gry:

W pudełku z grą znajdziemy:
– 440 kart z hasłami (na każdej karcie po 6 haseł)
– planszę
– klepsydrę
– 4 pionki
– instrukcję

activity gra recenzja

Zawartość gry w wyprasce.

Esencją całej gry są oczywiście karty z hasłami. Na każdej karcie znajduje się aż 6 haseł, co sprawia że hasła są praktycznie niepowtarzalne – łącznie jest ich ponad 2500! Dzięki temu nie musimy się bać, że po kilku rundach ktoś odgadnie hasło tylko dlatego że już trochę gra w tę grę. I tu duży plus dla autorów.

Rozgrywka:

Na planszy układamy trzy stosy kart, które zgodnie z numeracją będą dawać nam od 3 do 5 punktów. Jak się za pewne domyślacie stopień trudności haseł powiązany jest właśnie z tą punktacją. Na każdej karcie mamy hasła, które trzeba będzie narysować, pokazać lub opisać. Na początku zespoły ustawiają swoje pionki na starcie i wybierają Demonstratora, który przedstawi pierwsze dowolne hasło z wybranej karty (rola Demonstratora przechodzi potem rotacyjnie na innych graczy). Kiedy drużyna odpowie prawidłowo to porusza się po planszy o tyle pól ile punktów miała dana karta. Od tego momentu to jakie zadanie z karty będziemy wykonywali jest już zależne od miejsca na którym stoimy. Na każdym polu mamy symbol i kolor i to właśnie zgodnie z tym oznaczeniem będziemy wybierać kolejne hasła z karty. Czyli jeśli staniemy na niebieskim polu z obrazkiem mowy, to nasz Demonstrator w kolejnej rundzie będzie musiał wybrać hasło oznaczone niebieskim znaczkiem i je opowiedzieć. Czas jaki mamy na zaprezentowanie hasła wyznacza nam klepsydra.

activity original

Żółty i czerwony zespół będą rysować kolejne hasło, a niebieski będzie pokazywać.

activity recenzja

Na każde hasło gracze mają około minuty.

Cel gry:

Celem gry jest oczywiście jak najszybsze dotarcie do mety. Żeby ten cel osiągnąć gracze będą musieli wykazać się nie tylko umiejętnością odgadywania haseł, ale i sprytem. Czasem warto jest wybrać niżej punktowane hasło chociażby tylko po to, by w kolejnej rundzie wykonać czynność która nam bardziej odpowiada (np. rysowanie zamiast pokazywania). Dodatkowo gra ma kilka ciekawych urozmaiceń. Pierwszym z nich są wysoko punktowane czerwone hasła które odgadują wszyscy zawodnicy, także z drużyny przeciwnej (tzw. otwarta runda). Ciekawą zasadą jest też spychanie o jedno miejsce pionka drużyny przeciwnej gdy staniemy na tym samym polu – i to też jest ważny wariant taktyczny, bo tutaj znowu może się okazać że czasem warto wziąć niżej/wyżej punktowane hasło po to by zaszkodzić rywalom.

activity

Odgadnięcie przez czerwonych hasła za 5 punktów pozwoli zepchnąć niebieski pionek na pole pokazywania, które jest chyba najtrudniejszą formą prezentacji.

Modyfikacje:

Pewną modyfikacją jest wariant gry na 3 osoby, który moim zdaniem jest bardzo dobrym pomysłem, bo przecież nie zawsze jest tak że mamy przynajmniej 4 graczy. Wariant ten polega na tym, że gramy wyłącznie tzw. „otwarte rundy”, czyli że jedna osoba prezentuje hasło a cała reszta zgaduje. Po odgadnięciu hasła punkty otrzymują zarówno przedstawiający jak i zgadujący, tak więc zawsze będzie się opłacało zgadnąć hasło naszego przeciwnika by nie zostać w tyle.

Od siebie dodam też pomysł na modyfikację, która na stałe się wpisała w moje rozgrywki. Otóż gracz może zmienić sposób prezentowania hasła, ale kosztuje to cofnięcie się na planszy na pole, które przedstawia nowo wybraną formę prezentacji. Czyli np. mamy hasło „skorpion” i musimy je pokazać, to zamiast pokazać skorpiona możemy go narysować w zamian za cofnięcie się na pole rysowania. Skąd taki pomysł? Niektóre hasła są trudne np. do pokazania. Dużo łatwiej jest je narysować, czy też o nich opowiedzieć i stąd wzięła się idea by móc zmienić sposób prezentacji.

activity gra recenzja

Przykładowe hasła. Po lewej karta za 3 punkty, w środku za 4, a po prawej za 5 punktów

Jaka to jest gra?

Losowość – trudno żeby nie było losowości, skoro wybieramy karty z puli, ale trudno też nazwać tę grę losową, bo jednak w dużej mierze wszystko zależy od nas i tego jak prezentujemy hasła. Typowy aspekt losowości występuje chyba tylko w przypadku czerwonych haseł (tzw. otwarta runda), na których pojawienie się nie mamy wpływu.
Złożoność – gra jest bardzo prosta, zwłaszcza że wykorzystuje format kalamburów który znają praktycznie wszyscy. Wyjaśnienie pozostałych zasad nie stanowi żadnego problemu.
Interakcja – to co najbardziej zaskakuje w tej grze to właśnie interakcja między zawodnikami. W typowych kalamburach interakcja (w formie współpracy) jest zazwyczaj między graczami w jednej grupie. Tutaj interakcja jest także pomiędzy innymi zespołami, które będą się wzajemnie na planszy spychać (stając na to samo pole) albo odgadywać wspólnie czerwone hasła.
Mechanika – wykorzystanie kalamburów zostało ubarwione dodatkowymi zasadami i zrobiono to naprawdę w bardzo zręczny sposób. Mimo modyfikacji gra jest ciągle bardzo prosta, a jednocześnie jest bardziej emocjonująca niż klasyk.
Wykonanie – tutaj największym plusem jest mnogość haseł znajdująca się na kartach. Zazwyczaj w tego typu podobnych grach mamy hasła, które dość szybko się powtarzają i dają przewagę tym, którzy już kiedyś grali. Tutaj jest łącznie ponad 2500 haseł, co powoduje że każda rozgrywka jest naprawdę unikatowa.

Dla kogo jest to gra?

Activity to z pewnością gra kierowana do osób, które szukają czegoś w co można zagrać w większym gronie i przy tym dobrze się bawić. Gra jest na tyle uniwersalna, że sprawdzi się tak naprawdę w każdym gronie. Dzięki temu że możemy grać w nią zespołowo jest to też świetny pomysł na grę integracyjną. Wydawca proponuje przedział wiekowy od 12 lat wzwyż, co związane jest przede wszystkim z trudnością poszczególnych haseł. Jeśli szukamy podobnej gry dla nieco młodszych, to istnieją specjalnie przeznaczone do tego celu wersje:
– My First Activity – przeznaczona dla absolutnie najmłodszych graczy w wieku od 4 lat. Wyróżnia się barwną kolorystyką i przede wszystkim dużo prostszymi hasłami
– Activity Junior – przeznaczona dla dzieci od 8 lat, gdzie mamy hasła po polsku i angielsku, dzięki czemu można poprzez zabawę pouczyć się języka angielskiego

Podsumowanie:

Proste zasady połączone z bardzo ciekawymi urozmaiceniami sprawiają, że Activity jest jedną z najlepszych gier imprezowych na naszym rynku. To nie są zwykłe kalambury – to bardziej kombinacja wielu różnych gier, połączonych w zgrabną całość. To co mi się w Activity spodobało najbardziej, to że ważne jest nie tylko odgadywanie haseł, ale także analizowanie za ile punktów wziąć hasło, by przeszkodzić rywalom albo by w następnej rundzie ominąć coś czego nie lubimy. No i najważniejsze – nie ma obaw o powtarzające się hasła, bowiem w puli jest ich ponad 2500, dzięki czemu Activity wypełni Wam nie jeden wieczór.

Informacje o grze:

Activity – Wydawnictwo Piatnik
Ilość graczy: Gra dla 3-16 osób
Wiek: Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 12 roku życia
Czas gry: ok. 45 minut
Egzemplarz gry do recenzji przesłało Wydawnictwo Piatnik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments